Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Özcan EREL'e İbn-İ Sina Hizmet Ödülü

single

Başarılı doktorların ödüllendirildiği programda, Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Özcan EREL, ‘’Temel Tıp Bilimleri’’kategorisindeki İbn-i Sina Hizmet Ödülünü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın elinden aldı.

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen iftar yemeğinde sağlık çalışanlarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Prof. Dr. Özcan EREL’i masasında ağırladı.

AYBÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan EREL, ABD'deki Stanford Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesinde en üst sıralarda yer alan bilim insanıdır. Teknopark Ankara'da İnnov EREL AR-GE şirketini kurarak dünyada standartlarında araştırma kitleri üretmektedir.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi olan Prof. Dr. Özcan EREL, Tyol ve Disülfit'i ölçen bir kit geliştirerek Türk bilim insanlarının önde ve öncü olmaları için maddi karşılığı yaklaşık 1.500.000 USD olan 200.000'i aşkın testi karşılıksız olarak AYBÜ ve Türkiye'deki araştırmacılara bilimsel araştırma desteği olarak verdi.

Prof. Dr. Özcan EREL’in geliştirdiği biyokimya test ölçüm yöntemleri tüm dünyada kullanılmakta ve aynı zamanda 20'den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Prof. Dr. Özcan EREL ayrıca ABD merkezli The Eleventh John M. Kinney International Award, TÜBİTAK ve Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri sahibidir.