Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

2023-2024 Akademik Yılı Açılış Törenimiz Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ’un Teşrifleriyle Gerçekleştirildi

single

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, 2023-2024 akademik yıl açılış töreni Milli İrade Yerleşkesi Milli İrade Salonu'nda Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ'un teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Törene, HSK Başkanvekili Mehmet Akif EKİNCİ, Yargıtay Birinci Başkanvekili Eyüp YEŞİL, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Rıdvan GÜNDOĞDU, Yüksek Hakem Kurulu Başkanı Seracettin GÖKTAŞ, Adalet Bakan Yardımcıları; Akın GÜRLEK, Hasan YILMAZ, Ramazan CAN, Niyazi ACAR, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin AYDIN, Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Rabet GÖZİL,  Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Yargıtay Üyeleri, Danıştay Üyeleri, HSK Üyeleri, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali ERSOY, yüksek yargı mensupları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Tören, AYBÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen müzik dinletisiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından program, AYBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Süleyman ECEVİT ile AYBÜ’de öğrenim gören uluslararası öğrenciler adına konuşan AYBÜ öğrencisi Salman Usman SHEHU’nun konuşmasıyla devam etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Ali Cengiz KÖSEOĞLU konuşmasında, üniversitelerin bilim ve teknoloji alanındaki rolleri ile bir ülkenin ekonomik ve sosyal refahının artırılmasında kritik bir rol oynadığını vurguladı. Üniversitelerin, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve topluma hizmet alanlarında verimli ve nitelikli çıktılar üretebilmelerinin geçim sıkıntısından uzak huzurlu bir çalışma ortamı gerektirdiğine dikkat çekti. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak Türkiye yüzyılında vizyonumuz kalite odaklı ve akademik performansa dayalı bir yönetim anlayışı benimsendiği belirten Rektörümüz, ülkenin ihtiyaç duyduğu insan gücü profili ile geleceğe yön veren yenilikçi ve rekabetçi bir üniversite olma hedefini taşıdıklarını ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Ali Cengiz KÖSEOĞLU, ülkemizin öncelikli hedefleri ve alanları çerçevesinde nitelikli bilgi üretme, disiplinler arası çalışmayı teşvik etme, nitelikli araştırmacı sayısını artırma, uluslararası işbirliğini güçlendirme ve üniversitenin uluslararası alanda daha görünür olmasının temel hedefleri olduğunu sözlerine ekledi. Rektörümüz Prof. Dr. Ali Cengiz KÖSEOĞLU’nun konuşmalarından sonra Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ açılış dersi konuşmasını yaptı.

Bakan TUNÇ, yeni akademik yılın hayırlı olmasını dilerken, üniversitelerin bir aydınlanma mekanı eskilerin deyimiyle insanı kemale götüren ilim-irfan yuvaları olduğunu belirtti.Üniversitenin temel gayesinin insanın kendini keşfetmesini sağlamak, insanı hayata hazırlamak olduğunu vurgulayan TUNÇ, şunları söyledi: "Üniversitelerimiz, insanın kendini anlamasını, topyekun yükselişini sağladığı gibi, memleketlerinin yükselişini, inkişafını da hızlandırırlar. Bizim üniversitelerimizden en büyük beklentimiz, binlerce yıllık zihin kodlarımızı en iyi şekilde yansıtan, kavramlar dünyamızı en doğru şekilde öğrenciye ileten, ilmi arayan, hikmetin peşinde koşan, irfan deryası içinde yüzen o yüksek medeniyet şuurumuzu daha güçlü şekilde ayağa kaldırmasıdır. Üniversiteler toplumun hep bir adım önünde olmalıdır, topluma rehberlik etmelidir."

Bakan TUNÇ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversitelerimiz, uluslararası üniversite sıralamalarında üst sıralara yükselmeye devam ediyor, biz de bundan büyük memnuniyet duyuyoruz, gurur duyuyoruz. Bu başarıların artarak devam etmesini yürekten temenni ediyoruz. Bu yükselişte henüz daha son yıllarda kurulan Anadolu'nun dört bir yanına yayılan üniversitelerimizin yer alma çabalarını takdirle karşılıyoruz."

Geçmişte üniversitelerde çok çetin günler yaşandığını ifade eden Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ, "Son 21 yılda, ülkenin istikbali, milletimizin aydınlık yarınları için, temel hak ve özgürlükleri, demokrasiyi güçlendiren reformları bir bir hayata geçirdik." değerlendirmesini yaptı.

Bakan TUNÇ, üniversitelerin geriye gitmesine eski kavgalara geri dönmesine asla izin verilmeyeceğini dile getirdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde uygulanan reformlarla üniversitelerde eğitim seviyesi ve fiziki şartların standartların en yüksek seviyesine çıkarıldığını aktaran Bakan TUNÇ, Türkiye'nin 7 milyonun üzerindeki öğrenci sayısıyla, Avrupa'da zirvede bulunduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ, 198 ülkeden 340 bine yakın yabancı öğrencinin Türkiye'de eğitim gördüğünü, Türkiye'nin bu alanda ilk 10 devlet arasında bulunduğunu bildirdi. Öğretim elemanlarının yüzde 46'sının kadın olduğunu vurgulayan Bakan TUNÇ, bununla gurur duyduklarını ifade etti. Konuşmanın sonunda gençlerin her konuda yanında olduklarını belirten Bakan TUNÇ, Türkiye Yüzyılının kendine güvenen, özverili, kendini her alanda yetiştiren, geleceği okuyan, idealist, vatanını ve milletini seven gençlerin yüzyılı olduğunu bildirdi. Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ, 2023-2024 akademik yılının ülkeye hayırlı olmasını dileyerek ilk dersi tamamladı. Program sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Ali Cengiz KÖSEOĞLU, Adalet Bakanı Yılmaz TUNÇ’a teşekkür plaketi takdim etti ve hatıra fotoğrafı çekildi.