Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

Aybü Akademisyenleri Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde Yer Aldı

single

Üniversitemiz öğretim üyeleri, ABD’nin Stanford Üniversitesi tarafından hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alarak, önemli bir başarıya imza attı.Stanford Üniversitesi’nden bilim insanlarının her yıl gerçekleştirdiği dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı son liste 4 Ekim 2023 tarihinde Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier tarafından yayınlandı. 

Sıralama, “Kariyer Boyu Etki” ve “Yıllık Etki” olarak iki kategoride yapılmaktadır. Sıralamalara esas olarak toplam yayın ve atıf sayıları yanında, yayınlardaki yazar sayısı ve araştırmacının tek, ilk veya son yazar olması gibi faktörler de göz önüne alınmaktadır. Sıralamalara ilk 100.000 veya alanında %2 lik dilime giren araştırmacılar dahil edilmiştir. 

Ekim 2023’te açıklanan listede “Kariyer Boyu Etki” sıralamasında Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özcan EREL, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erol ARCAKLIOĞLU, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal ÇELİK  ile Prof. Dr. Ahmet Salih YİĞİT yer almaktadır. Ayrıca “Yıllık Etki” sıralamasında Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Babek ERDEBİLLİ 2022 yılı listesinde yer almaktadır.