Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

Üniversitemiz Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİLMER) Bünyesinde Türkçe Hazırlık Eğitimine Devam Eden Uluslararası Öğrencilere Yönelik Etimesgut Türk Tarih Müzesi ve Parkı Gezisi Düzenlendi

single

Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Polat'in ev sahipliğinde Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Çınar'ın katılımıyla gerçekleşen programda alanında uzman rehberler eşliğinde geçmişten bugüne Türk tarihi hakkında bilgiler verildi.

Öğrenciler, 200'den fazla heykel, 7 kompozisyon, 4 dev panoramik resim ve 8 Türk yazıtının bulunduğu müzede İskit/Saka döneminden başlayarak Göktürk kağan ve hatunlarını, 16 Türk devleti kurucularını, Selçuklu sultanlarını, Osmanlı padişahlarını, Kurtuluş Savaşı komutanlarını, büyük Türk düşünürlerini temsil eden heykellerin yanı sıra Ergenekon Destanı, Kürşat ve 40 Çerisi, 1453 İstanbul'un Fethi, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı kompozisyonlarını görüp tanıma fırsatı bulmuşlardır. Türk tarihinin ve kültürünün sanat eserleri vasıtasıyla uluslararası öğrencilere tanıtımının hedeflendiği programda Üniversitemiz Tarih Bölümü Doktora öğrencisi Kazakistan uyruklu Akerke Babyrbek, Türk tarihini sanat vasıtasıyla tanımaktan dolayı memnun olduğunu ve Türk tarihine katkı sağlamak için çalışacağını, Üniversitemiz Tarih Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Irak uyruklu Waleed  Samoo ise Müzede bulunan heykeller vasıtasıyla birçok Türk devleti kurucusu, sultanı ve düşünürlerini gördüğünü ve Türk tarihini daha çok merak etmeye başladığını belirtti. 

Program Yenimahalle Yakacık mesire alanında katılımcılara öğle yemeği ikramı ile sona erdi.