Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

AYBÜ, YEPTİM Projesiyle Avrupa'daki Eğitim Kurumlarıyla İşbirliklerini Artırıyor

single

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Cengiz KÖSEOĞLU, yürütücüsü olduğumuz YEPTİM Projesi hakkında proje ortakları olan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR ve Bulgaristan Trakya Üniversitesi Rektörü Lazarin LAZAROV ile işbirliği oluşturdular.

Rektörümüz Prof. Dr. Ali Cengiz KÖSEOĞLU, Türkiye'nin en önemli hipoterapi merkezlerinden birine sahip olduklarını belirterek, YEPTİM'in at yetiştiriciliğinde en önemli teknikleri sanal gerçeklik çerçevesinde sunduğunu vurguladı.

YEPTİM’in geldiği aşamanın kendisini çok memnun ettiğini ifade eden Rektör KÖSEOĞLU, projenin Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin uluslararasılaşma çabalarına çok önemli katkısı olacağını dile getirdi. Bu projenin Türkiye'de at yetiştiriciliği noktasında önemli bir adım olduğunu aktaran Rektör KÖSEOĞLU, Hollanda'daki paydaşlarının da katkılarından çok memnun olduğunu belirtti.

 

Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar ise 9 Avrupa ülkesinin önemli üniversiteleriyle yürüttükleri projenin misyon strateji belgesini imzalamak üzere Belçika ve Hollanda'ya gittiklerini belirtti. AYBÜ'nün yürütücüsü olduğu YEPTİM'in hipoterapi alanında çok önemli bir proje olduğunu kaydeden ÜNÜVAR, üç üniversitenin yer aldığı ve Ulusal Ajans tarafından desteklenen projenin geldiği aşamayı incelemek üzere Amsterdam’da toplandıklarını ifade etti.

Otizm, down sendromu, serebral palsi, MS (Multiple Skleroz) ve parkinson gibi birçok bedensel ve fiziksel rahatsızlıklarının atlı terapi ile tedavi edildiğini anlatan ÜNÜVAR, at üzerinde tedavi yöntemlerini geliştirmeyi amaçlayan YEPTİM Projesi'nin dijital gerçekliği de dikkate alarak sektörün en önemli firmalarıyla işbirliği yaptığını dile getirdi.

Rektör KÖSEOĞLU'na Hollanda'daki temaslarında Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mümin ŞEN ve Öğretim Görevlisi Ali Ekber ÜN eşlik etti. Heyette Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Kaan ORHAN, Dr. Cafer YILDIRIM ve Öğretim Görevlisi Ümmet ARTUÇ da yer aldı.