Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

AYBÜ'de Şehircilik ve Mimari Açıdan Deprem Çalıştayı Gerçekleştirildi

single

Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen Şehircilik ve Mimari açıdan Deprem Çalıştayı, Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Gökhan Çiçek ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler Daire Başkanı Dr. Ayhan Koçbay’ın katılımlarıyla AYBÜ Esenboğa Külliyesi Yıldırım Beyazıt Han Salonu'nda gerçekleştirildi. 
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, ülkemizi derinden etkileyen deprem afeti sürecinde AYBÜ ailesi olarak devletin ve milletin yanında olduğuğunu hatırlattı, gerçekleştirilen bilimsel ve sosyal faaliyetlerden bahsetti. 6 şubat 2023 tarihi akabinde üniversitemizde yapılan disiplinlerarası panel ve çalıştayların bilim dünyasına ışık tutması temennisinde bulunarak gerçekleştirilen çalıştayın depremden etkilenen kadim Anadolu uygarlıklarının izlerini taşıyan bölgenin mimari anlamda yeniden inşasına ve eski canlılığının geri kazandırılmasına faydası olması adına çaba sarfedildiğini ifade etti. Ardından Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Gökhan Çiçek Hatay bölgesinde depremin hemen ardından vakıf kültür mirasının korunmasına yönelik faaliyetlerinden bahsetti. Oturumun devamında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler Daire Başkanı Dr. Ayhan Koçbay deprem sonrası Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün bölgede gerçekleştirdiği çalışmaları ele alan ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. 
Deprem felaketi sonrası mimari sorunlar ve çözüm önerilerini ele almayı amaçlayan çalıştayın ikinci oturumunda Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salah Haj İsmail canlı bağlantı ile deprem sonrası toparlanma sürecinde mimarların rolü hakkında konuştu. Ardından Özbekistan Semerkant Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Enstitüsü’nden Olimxon Ubaydulloev canlı bağlantı ile oturuma katılarak Özbekistan Cumhuriyeti bina ve yapılarının inşaat standartlarının gerekliliklerine göre tasarım özelliklerini anlattı.
Gün boyu devam eden çalıştay, Öğretim Üyelerimiz Doç. Dr. Ahmet Emre Dinçer, Doç. Dr. Filiz Karakuş ve Dr. Ekrem Bahadır’ın Hatay ve Adıyaman’da edindikleri izlenimleri değerlendirdikleri, depremin etkilerini ve geçici afet konutlarını konuştukları üçüncü oturumla sona erdi.