Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

AYBÜ’DE AFET SONRASI AİLE ODAKLI ÇALIŞMALAR VE TÜRK DÜNYASI DAYANIŞMASI PANELİ

single

AYBÜ Aile ve Toplum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen "Afet Sonrası Aile Odaklı Çalışmalar ve Türk Dünyası Dayanışması Paneli"  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık ve Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Ergüneş'in teşrifleriyle AYBÜ Milli İrade Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

AYBÜ Aile ve Toplum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Bayraktar Karahan’ın ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Cem Uraldı’nın selamlama konuşmaları, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızla başlayan program Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Aydınlı’nın açılış konuşmalarıyla devam etti. Rektörümüz Aydınlı, ülkemizi derinden sarsan deprem afetinin hemen ardından AYBÜ ailesi olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan bahsederek bunun ülkemize, Türk İslam dünyasına ve insanlığa borcumuz olduğunu ifade etti. 6 Şubat depremlerinin bizlere aile olmanın, milletçe birlik beraberlik içerisinde olmanın, dayanışma ahlakının paha biçilemez bir kıymette olduğunu gösterdiğini söyleyerek, böyle büyük çaplı bir felaketin altından ancak aile dayanışması ile çıkılabileceğini vurguladı. Bu aile birliği anlayışının sadece Türkiye’de değil öncelikle Türk ve İslam dünyasında oluştuğundan bahsederek  bu süreçte ülkemizin yanında olan tüm  ülkelere şükranlarını sundu. Türkiye üzerinde hesapları olan yapıların depremin ardından Türkiye'nin, Türkiye'den büyük olduğunu gördüklerini belirten Aydınlı, "Türkiye'ye bir şey olduğunda cevap Kudüs'ten, Taşkent'ten, Bakü'den, Sudan'dan gelir. İşte biz böyle büyük bir milletiz." diye konuştu.

Ardından Bakan Derya Yanık,  Asrın Felaketi olarak nitelendirilen büyük afette hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve milletimize başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Deprem sürecinde Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı olarak yapılan ve hala devam eden çalışmaları ayrıntılı olarak anlatan Yanık, en son ihtiyaç sahibine yardım ulaşana kadar bu alandaki faaliyetlerine hız kesmeden devam edeceklerini açıkladı. Bu Panelin teorik çalışmaları değerlendirmenin yansıra uygulamaya dönüştürülmesi noktasında özellikle psikososyal destek hizmetleri konusunda yapılabilecek işbirliklerine  ışık tutacağı beklentisinde olduğunu ifade etti.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yurtdışı Aile Hizmetleri Daire Başkanı Hulusi Gölpınar Moderatörlüğünde devam eden Panelin ilk oturumunda TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Çakıcı, Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Abdullah Aktaş, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Abdulhadi TURUS, afet sonrası Türk dünyası dayanışması konusunu masaya yatırdı.

AYBÜ Aile ve Toplum Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinden Ali Güngör Moderatörlüğünde Devam eden panelin ikinci oturumunda, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Daire Başkanı Osman Etyemez, AYBÜ Öğretim Üyeleri  Prof. Dr. Esra Çalık Var ve Prof. Dr. Ramazan Yelken’in katılımlarıyla afet sonrası süreçte aile ve toplum odakları çalışmalar irdelenerek, afetin aile üzerindeki etkileri, afet sonrası psikososyal destek hizmetleri ve  aile bağlarının güçlendirilmesi  hususları değerlendirildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yurtdışı Aile Hizmetleri Başkanlığı, Türk Devletleri Teşkilatı Koordinatörü Dr. Ertan Özçoban’ın kapanış konuşmasıyla panel sona erdi.