Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

AYBÜ, Özbekistan’da Türk-Özbek Hukuk Araştırma Merkezi Kurdu

single

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Taşkent Devlet Hukuk Üniversitesi tarafından Türk-Özbek Hukuk Araştırma Merkezi açılışı gerçekleştirildi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Taşkent Devlet Hukuk Üniversitesi, Türk-Özbek Hukuku Araştırma Merkezi kurma çalışmalarına 3 yıl önce başlamıştı. AYBÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Aydınlı ve Taşkent Devlet Hukuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İslambek Rustambekov'un katılımıyla Özbekistan’da yaklaşık 50 özel davetliyle birlikte gerçekleştirilen açılış töreniyle merkez resmen faaliyete geçti. Programın açılışında, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulunuldu. Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim Aydınlı Özbekistan devletinin ve milletinin deprem için Türkiye'ye yapmış oldukları yardımlar için teşekkür etti. Özbekistan tarafı ise taziye dileklerini iletti.

Daha sonra program akışında
Rektör Aydınlı yaptığı  konuşmasında; 3 yıldır üzerinde yoğunlaşılan bu projenin kalıcı olduğunu vurguladı ve merkezin 4 temel işlevi olduğunu belirtti. Bu işlevler; bilişim  ve yapay zeka hukuku alanlarına bilimsel destek vermek, Türk-Özbek iş insanları arasında doğan hukuki uyuşmazlıklara alternatif hukuk yöntemleri belirlemek, Özbekistan'daki hukuk reformuna destek vermek ve Türkiye ile Özbekistan arasındaki üniversite öğrenci ve akademisyen değişimlerini artırmak.

Açılışa, Özbekistan Taşkent Türk Büyükelçiliğini temsilen Basın Müşaviri Hamdi Turşucu da katıldı. Ayrıca Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Ankaralı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayri Bozgeyik, Bilişim Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Samet Tatar ve Taşkent Devlet Hukuk Üniversitesi Bilişim hukuku uzmanı Prof.Dr. Sait Gulyamov ve üniversite yöneticileri ve lisansüstü öğrenciler katıldı.

Prof.Dr. Sait Gulyamov, yeni kurulan Bilişim Hukuku Fakültesi ile ilgili tanıtımlarda bulunarak merkezin fakülteye verdiği destek için teşekkür etti. 

Taşkent Hukuk Devlet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İslambek Rustambekov ise hukuk eğitiminin yapay zeka ve metaverse ile birleştirilmesinin önemini vurguladı ve merkezin bu yönde çalışmalar yapacağını ifade etti.
Türkiye'nin Özbekistan Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hamdi Turşucu, elçiliği temsilen konuşma yaptı. Turşucu iki üniversite arasındaki akademik işbirliğinin sağlam kalıcı bir zeminle fiziksel olarak taçlandırılmasından mutluluk duyduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Türkiye ve Özbekistan'dan gelen hocalar birbirleriyle tanıştı ve merkezin toplantılarının yapılacağı ofis açılışı gerçekleştirildi. Ayrıca, Türk hukuk merkezinin odası açıldı ve Rektör Aydınlı yeni kurulan Özbekistan Taşkent Hukuk Üniversitesi Bilişim Hukuku yüksek lisans programına yeni başlayan öğrencilerle tanıştı.