Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

SİNCAN “MÜZİK AKADEMİSİ”NİN AÇILIŞI ORHAN GENCEBAY İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİ 

single

AYBÜ ve Sincan Belediyesi destekleri ile Müzik Akademisi Açılışı Gerçekleşti 

SİNCAN “MÜZİK AKADEMİSİ”NİN AÇILIŞI ORHAN GENCEBAY İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİ 

Akademinin açılış törenine Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Ankaralı, sanatçı Orhan Gencebay, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaköse, siyasi parti temsilcileri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Sincan Müzik Akademisi öğrencilerinin konseri ile başlayan programın açılış konuşmasını Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan yaptı. 

Başkan Ercan “Bir süredir hizmete açtığımız, ancak pandemi nedeniyle açılışını yapamadığımız akademimizin açılış törenini yaptık. Her yerde olduğundan daha fazla Sincan’da yetenekli hanımlar ve beyler var.  Onlara akademik derinlik de katarak Türk müzik dünyasına kazandırmayı hedeflemekteyiz.” diye konuştu. 

Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük ise Sincan’ın Ankara oyun havalarının merkezi olduğuna dikkat çekerek, ‘Burada açılışını yaptığımız akademi belediyemizin kültür alanında çok iyi bir hizmeti. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hocalarımıza ve Belediye Başkanımıza şükranlarımı arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.    

AYBÜ Rektör Yardımsıcı Prof. Dr. Arif ANKARALI "Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak tüm paydaşlarımızla ortak çalışmaları önemsiyoruz. Üniversite olarak bilimin, kültürün ve sanatın her alanında toplumumuza faydalı projeler üretme hedefindeyiz. Burada açılışını gerçekleştirdiğimiz müzik akademisi de bu projelerimizden bir tanesidir. Sincan Belediyesinin de değerli katkıları ve kıymetli öğretim elemanlarımızın çalışmaları ile inşallah bu proje ile değerli sanatçıların yetişmesine katkıda bulunacağız" diyerek projenin öneminden bahsetti.

Öte yandan etkinliğin onur konuğu sanatçı Orhan Gencebay, 

“Böyle bir müzik akademisi kuruluşundan mutlu oldum, çok duygulandım. Böyle kuruluşlara çok ihtiyacımız var, sizlerin de buna ön ayak olmanız beni çok memnun etti. Başarılar diliyorum, çok güzel çalışmalar olacağı kanaatindeyim. Daha da ileriye gitmemiz gerekiyor, sabitlikleri aşmamız lazım. Birlik olmak için iyi, doğru ve haklılığa sahip olmak lazım. Biz de iyi, doğru ve haklıyız. Bunun için güçlüyüz. Güçlü olan ne yapacağını bilir. Biz de ne yapacağımızı biliyoruz. Daha da iyi olacağız. Yeter ki birbirimizi sevelim sayalım.” diyerek bu şekilde duygularını anlattı. 

Açılışın ardından Orhan Gencebay Müzik akademisini gezdi, akademi öğretmenlerinden yapılan çalışmaları dinledi.  

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve Sincan Belediyesi iş birliği ile kurulan ve Sincanlı yeteneklerin hayallerine dokunan Müzik Akademisi, yetenek sınavıyla öğrenci almaktadır. 30 kişilik kontenjana sahip olan akademi yıl boyunca 6 branşta toplam 9 ders ile Cumartesi ve Pazar günleri eğitimlerini sürdürmektedir.  

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bünyesinde çalışan Akademi’de, öğrenciler, şan eğitimi, Türk müziği solfej ve diktesi, Türk müziği usulleri, Türk müziği nazariyatı, ney, ud, kanun, keman ve geleneksel vurmalı sazlar eğitimlerini alanlanlarındaki uzman 9 akademisyen tarafından almaktadır. 

Akademiye girişte 15-45 yaş arasında olma şartı bulunurken, başvurular bizzat Sincan Müzik Akademisi’nden alınan formlarla yapılmaktadır. Akademiye ilişkin detaylı bilgiye Sincan Belediyesinin internet sayfasından erişim sağlanabilir.