Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
|

Tezli Yüksek Lisans Tez Yazımı ve Mezuniyet İşlemleri

TEZLİ YÜKSEK LİSANS TEZ YAZIMI KILAVUZU VE MEZUNİYET İŞLEMLERİ:

 

1) TEZ YAZIM KILAVUZU:

TEZ YAZIM KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ. (PDF FORMATINDA)

TEZ YAZIM KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ. (WORD FORMATINDA)

TEZ YAZIM KILAVUZU (İNGİLİZCE) İÇİN TIKLAYINIZ. (PDF FORMATINDA)

 

2) TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARININ MEZUNİYET ŞARTI:

* 7 DERS BAŞARILI OLARAK TAMAMLANMALIDIR.

* 1 BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR VE METODLARI DERSİ BAŞARILI OLARAK TAMAMLANMALIDIR.

* 1 SEMİNER DERSİ BAŞARILI OLARAK TAMAMLANMALIDIR.

* TEZ ÖNERİSİNDE BAŞARILI OLMAK.

* İLGİLİ AKADEMİK ANA BİLİM KURULU KARARIYLA ÖĞRENCİNİN, TEZ ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ EN AZ BİR ADET BİLDİRİSİNİN BİR ULUSAL YA DA ULUSLARARASI KONFERANS, KONGRE VEYA SEMPOZYUMDA POSTER YA DA SÖZLÜ OLARAK SUNULMUŞ OLMASI, BİR ADET BİLİMSEL MAKALESİNİN ULUSAL YA DA ULUSLARARASI HAKEMLİ BİR DERGİDE YAYIMA KABUL EDİLMİŞ/YAYIMLANMIŞ VEYA BENZERİ BİR ÇALIŞMASININ OLMASI, EN AZ BİR KARMA SANATSAL ETKİNLİĞE KATILMIŞ OLMASI ŞARTLARINDAN EN AZ BİRİNİ YERİNE GETİRMESİ, YÜKSEK LİSANS TEZ SAVUNMA JÜRİSİNİN KURULMASI İÇİN ÖN ŞART OLARAK ARANIR.

* 1 TEZ SAVUNMASI BAŞARILI OLARAK TAMAMLANMALIDIR. TEZ SAVUNMASINA GİREN ÖĞRENCİLER SAVUNMA EVRAKLARINI 3 GÜN İÇERİSİNDE ENSTİTÜMÜZE ULAŞTIRMALARI GEREKMEKTEDİR.

 

3) MEZUNİYET İŞLEMLERİNİN BAŞLATILMASI:

* ÖĞRENCİNİN OTOMASYON SİSTEMİNDE DERS NOTLARININ TÜMÜ SONUÇLANDIRILMIŞ OLMALIDIR.

* SONUÇLANDIRILMAMIŞ DERSLER İÇİN DANIŞMAN İLE BİRLİKTE NOT DÜZELTME FORMU HAZIRLANIP ENSTİTÜMÜZE TESLİM EDİLMELİDİR.

* ÖRNEK OLARAK "USE501 UZMANLIK ALAN" VE "USE506 TEZ ÇALIŞMASI" DERSLERİNİN NOTU "DEVAM EDİYOR (DE)" DURUMUNDAN "BAŞARILI (BŞ)" DURUMUNA ÇEVİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

* MEZUNİYET İŞLEMLERİNİN BAŞLATILABİLMESİ İÇİN ALTTA LİNKİ VERİLEN "NOT DÜZELTME FORMU" DANIŞMAN İMZASI ALINARAK ENSTİTÜMÜZE VERİLMELİDİR.

NOT DÜZELTME FORMU İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ.

 

4) MEZUNİYET İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR İÇİN LİNKLERE TIKLAYINIZ:

A) MEZUNİYET DİLEKÇESİ (1 ADET)

B) TEZ VERİ GİRİŞ FORMU (1 ADET) (BU FORM İÇİN tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/sistemGiris.jsp ADRESİNDE SİSTEME GİRİŞ İŞLEMLERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN TC KİMLİK NUMARASI VE E-DEVLET ŞİFRESİ İLE KİMLİK DOĞRULAMASI YAPILARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR., TEZ MERKEZİ BÖLÜMÜNDEN  TEZ VERİ GİRİŞ FORMUNU DOLDURDUKTAN VE KAYDETTİKTEN SONRA BU SAYFADAN 2 ADET ÇIKTI ALINARAK ÖĞRENCİ TARAFINDAN İMZALANACAKTIR.)

C) TEZ TESLİM VE YAYIM İZİN FORMU (1 ADET)

D) TEZ YAZIM KURALLARI KONTROL FORMU (1 ADET)

E) TEZİN YÜKLÜ OLDUĞU CD (1 ADET) (ÖNEMLİ NOT: CD İÇİNDE BULUNAN TEZDE İMZALANMASI GEREKEN ALANLAR GİZLİLİK VE GÜVENLİK ESASLARINDAN DOLAYI İMZASIZ OLMALIDIRLAR.)

F) ONAYLI CİLTLENMİŞ TEZ (ARŞİVLEMEK İÇİN ENSTİTÜMÜZ 3 ADET TEZ  ALMAKTADIR. ÖĞRENCİNİN TEZİNİ VERMEK İSTEDİĞİ KİŞİ VEYA KURUMLAR VAR İSE BU SAYININ ÜZERİNE EKLENMELİDİR.)

 

5) KARİYER PLANLAMA/MEZUN PORTALI SAYFASINA KAYIT YAPILMASI:

NOT: ÖZLÜK BİLGİLER/ AKADEMİK BİLGİLER/ KURS, EĞİTİM, SEMİNER/ İŞ, STAJ TECRÜBELERİ ALANLARININ DOLDURULMASI GEREKMEKTEDİR.

KARİYER PLANLAMA/MEZUN PORTALI SAYFASI İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ.

 

6) YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN DÜZENLENMESİ GEREKEN FORM:

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİMİZDEN MEZUNİYET ŞARTLARINI SAĞLAYANLARIN TÜRKİYE MEZUNLARI BİLGİ FORMUNU DOLDURARAK DİPLOMALARINI TESLİM ALMAYA GELDİKLERİNDE ESENBOĞA KÜLLİYESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI MEZUNİYET VE DİPLOMA OFİSİNE TESLİM ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN TÜRKİYE MEZUNLARI BİLGİ FORMU LİNKİNE TIKLAYINIZ.

 

7) YUKARIDA BELİRTİLEN TÜM İŞLEMLER SONUCUNDA, ENSTİTÜMÜZ YÖNETİM KURULU KARARI İLE MEZUNİYET EVRAKLARINIZ VE ÖĞRENCİ ÖZLÜK DOSYALARINIZ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI MEZUNİYET İŞLEMLERİ OFİSİNE GÖNDERİLİR. BU AŞAMADAN SONRA ÖĞRENCİNİN ENSTİTÜMÜZ İLE İLGİLİ İLİĞİŞİ KESİLİR. DİPLOMA İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ "MEZUNİYET İŞLEMLERİ OFİSİ" NDEN BİLGİ ALINMALIDIR.