Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi
|

apiterapi Uygulamaları

single

Eğitim programı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Sağlık Bakanlığı'nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığı'nın web sitesinde bulunan Mevzuata göre eğitim standartlarını görmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://dosyasb.saglik.gov.tr/Eklenti/3981,apiterapi-sertifikali-egitim-standartlaripdf.pdf

 

 APİTERAPİ NEDİR?

Arı ve arı ürünlerinin bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmasına apiterapi denir. Bal, polen, Propolis, arı zehri ve arı sütü bu tedavide faydalanılan arı ürünleridir.

 

APİTERAPİ HANGİ DURUMLARDA KULLANILMALIDIR / KULLANILMAMALIDIR?

Bal, propolis, arı sütü, polen, apilarnil vb. arı ürünleri antioksidan değeri yüksek ürünlerdir ve özellikle bağışıklık sistemini düzenleyici ve destekleyici olarak kullanılmalıdır.  Bal, yara ve yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. Arı zehri ise özellikle kas-iskelet sistemini etkileyen bazı nörolojik ( MS, ALS, Parkinson Hastalığı vs) ve romatizmal rahatsızlıklarda( RA, Ankilozan Spondilit vs) görülen kas-eklem sorunlarında ve miyalji, fibromyalji, artralji, nevralji gibi ağrılı durumlarda  kullanılmaktadır. Bu ürünlere alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. Özellikle arı zehrine allerjisi olanlarda hayati tehlike oluşabilir.

 

KİMLERE UYGULANMALI KİMLERE UYGULANMAMALIDIR?

Apiterapi  arı ve arı ürünlerine karşı alerjisi ve aşırı hassasiyeti olanlarda uygulanmamalıdır.

Bal ve polen gibi arı ürünleri, henüz bağışıklık sistemi tam gelişmemiş olan 1 yaş altındaki çocuklara önerilmemektedir.

Arı zehiri uygulaması ise 18 yaş altı çocuklara önerilmemektedir.

Ciddi organ yetmezliği olanlarda,  şiddetli enfeksiyon durumlarında, karaciğer fonksiyon bozukluğu durumlarında da arı zehri uygulanmamalıdır.

Beta bloker grubu ilaç kullananlarda arı zehri uygulaması risklidir. 

Gebelik ve emzirme dönemlerinde de arı zehri uygulaması önerilmemektedir.

 

HANGİ TEDAVİYE DESTEK AMAÇLI KULLANILIR?

Arı ürünleri bağışıklık sistemine destek amaçlı kullanılabilir. 

Yara ve yanık tedavisinde bal içeren ürünler tedaviye destek amaçlı kullanılmaktadır.

Apiterapide arı zehri uygulaması kas-eklem sorunlarının eşlik ettiği Nevralji,  Fibromiyalji, Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, MS, ALS, Parkinson Hastalığı, Lyme Hastalığı tedavisinde destek amaçlı kullanılmaktadır.

 

NASIL UYGULANIR?

Cilde arı zehri uygulaması için canlı arı iğnesi veya arı zehri içeren ekstraktların bulunduğu enjeksiyonlar ya da arı zehri içeren merhemler kullanılmaktadır. Uygulama öncesinde arı venomu alerji si olup olmadığı test edilmelidir.  Alerji durumunun sonradan da gelişebileceği akılda tutulmalı ve uygulama yerinde mutlaka acil durumlarda hastaya müdahale edecek yetkili personel ve yaşam destek ünitesi bulunmalıdır. Uygulamanın ne sıklıkla yapılacağı hastadan hastaya değişmektedir. Ağızdan kullanılan arı ürünleri (bal, propolis, arı sütü, polen, apilarnil, vb.)  için kimyasal analizler yapılmalı ve bu ürünler Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Türk Standardları Enstitüsü talimatlarına uygun olmalıdır.  Bu ürünlerin kalite kontrolü yapılmış olmalıdır.

 

TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Arı zehri uygulaması sonrası uygulama merkezinden uzaklaşılmayıp 30 dakika kadar gözlem altında bulunulmalıdır.  İyi hissedilmeyen durumlarda derhal yetkili sağlık personeline başvurmak gerekir.