SIK SORULAN SORULAR

AnasayfaS.S.S.

SIK SORULAN SORULAR

1-KAYIT SİLDİRMEK İSTİYORUM, NE YAPMAM GEREKİYOR?

ENSTİTÜMÜZ WEB SAYFASI FORMLAR BÖLÜMÜNDE BULUNAN Kayıt_Sildirme_Dilekçesi NİN ÜZERİNDE BULUNAN İMZALAR TAMAMLANDIKTAN SONRA (DANIŞMAN YOKSA ANABİLİM DALI BAŞKANI İMZA ATABİLİR) ENSTİTÜ YAZI İŞLERİNE TESLİM EDİLECEKTİR. DAHA SONRA YÖNETİM KURULUNDA DİLEKÇE İNCELENECEKTİR. ÇIKACAK KARARA GÖRE İŞLEM YAPILACAKTIR.

2-KAYIT DONDURMAK İSTİYORUM, NE YAPMAM GEREKİYOR?

ENSTİTÜMÜZ WEB SAYFASI FORMLAR BÖLÜMÜNDE BULUNAN Kayıt Dondurma İstem Formu NU AKADEMİK TAKVİMDE BULUNAN KAYIT DONDURMA TARİHLERİ İÇERİSİNDE ENSTİTÜ YAZI İŞLERİNE TESLİM EDİLECEKTİR. DAHA SONRA YÖNETİM KURULUNDA DİLEKÇE İNCELENECEKTİR. ÇIKACAK KARARA GÖRE İŞLEM YAPILACAKTIR.

3-DANIŞMAN/PROJE DANIŞMANI/TEZ DANIŞMANI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM. NE YAPMAM GEREKİYOR?

ENSTİTÜMÜZ WEB SAYFASI FORMLAR BÖLÜMÜNDE BULUNAN Doktora/Yüksek Lisans Tez Danışmanı Değiştirme Formu DOLDURDUKTAN SONRA ENSTİTÜ YAZI İŞLERİNE TESLİM EDİLECEKTİR. DAHA SONRA YÖNETİM KURULUNDA DİLEKÇE İNCELENECEKTİR. ÇIKACAK KARARA GÖRE İŞLEM YAPILACAKTIR.

4-PASİF ÖĞRENCİ DURUMUNDAYIM. 2 DÖNEM DERS SEÇMEDİĞİM İÇİN DANIŞMANIM DÜŞÜRÜLMÜŞ. NE YAPMAM GEREKİYOR?

ENSTİTÜMÜZ WEB SAYFASI FORMLAR BÖLÜMÜNDE BULUNAN Pasif Durumdaki Öğrencilerin Danışman Belirlemesi İçin Form DOLDURDUKTAN SONRA ENSTİTÜ YAZI İŞLERİNE TESLİM EDİLECEKTİR. DAHA SONRA YÖNETİM KURULUNDA DİLEKÇE İNCELENECEKTİR. ÇIKACAK KARARA GÖRE İŞLEM YAPILACAKTIR.

5-TEZLİ/DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. DERSLERİMİN DIŞINDA UZMANLIK ALAN DERSİ, SEMİNER, TEZ ÇALIŞMASI DERSLERİ VAR. HANGİSİNİ SEÇMEM GEREKİYOR?

TEZLİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİ, ÖĞRENCİLİKLERİ BAŞLADIĞI DÖNEMDEN İTİBAREN UZMANLIK ALAN DERSİNİ ALACAKTIR. DERS AŞAMASINDAYKEN SEMİNER ALACAKTIR. TEZ AŞAMASINA GEÇTİĞİNDE İSE YİNE UZMANLIK ALAN DERSİ ALACAK VE YANINDA İSE TEZ ÇALIŞMASI DERSİNİ ALACAKTIR. DOKTORA YETERLİLİK AŞAMASINDAKİ ÖĞRENCİ İSE SADECE UZMANLIK ALAN DERSİ SEÇECEKTİR.

6-HARÇ ÜCRETİNİ NEREYE ÖDEMEM GEREKİYOR?

HARÇ ÜCRETLERİNİ ÖĞRENCİ NUMARANIZ İLE HERHANGİ BİR HALKBANK ŞUBESİNDEN, HALKBANK ATM’SİNDEN VEYA HALKBANK İNTERNET ŞUBESİNDEN YAPABİLİRSİNİZ. HESAP NUMARASI IBAN NUMARASI OLMADAN SADECE ÖĞRENCİ NUMARASI İLE ÖDEME YAPILACAKTIR.

7-  YÜKSEK LİSANS / DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. TEZİMİ TAMAMLADIM VE SAVUNMA AŞAMASINA GEÇTİM. NE YAPMAM GEREKİYOR. 

Tezini tamamlayarak savunma aşamasına geçen öğrencinin danışmanı tarafından, asil ve yedek sınav jüri önerileri ile toplantı günü ve saatini belirten “Tez Sınav Jürisi atama Formu” doldurularak öğrenci tarafından Enstitüye iletilir. Tez Yazım Kılavuzuna uygun formatta hazırlanmış tez taslağı öğrenci tarafından çoğaltılarak toplantı tarihinden en az 15 gün önce “Tez İnceleme ve Değerlendirme Formu” ile birlikte jüri üyelerine “Tez Teslim Tutanak Formunu”  imzalatarak teslim edilir. Tez savunmasına girmeden önce “Tez Savunması Sınav Tutanağı Formu” hazır bulundurulur.(İlgili formlar Sosyal Bilimler Enstitüsü WEB sayfası FORMLAR bölümünde mevcuttur.)

8- YÜKSEK LİSANS / DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. TEZ SAVUNMA SINAVINDA BAŞARILI OLDUM. NE YAPMAM GEREKİYOR. 

Sınav sonucu Anabilim Dalı tarafından üst yazı ile “Tez Savunması Sınav Tutanağı Formu”, “Tez İnceleme ve Değerlendirme Formu”,  “Tez Teslim Tutanak Formunu” ve "İntihal Raporu" eklenerek Enstitüye bildirilir.

Sınavda başarılı olan öğrenci tezin, Tez Yazım Kılavuzuna uygun hazırlanmış olan son halinin bir örneği kontrol için Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne teslim edilir. Kontrolü tamamlanan Tez 3 adet basılı, 1 adet CD ve 4 adet fotoğraf ile birlikte, Sosyal Bilimler Enstitüsü web sayfası / Faydalı Linkler / Mezuniyet İşlemleri kısmında belirtilen işlemleri yerine getirerek teslim edilir. (İlgili formlar Sosyal Bilimler Enstitüsü WEB sayfası FORMLAR bölümünde mevcuttur.)

9-  ENSTİTÜNÜZÜN BÜNYESİNDE BULUNAN PROGRAMLARIN ÖĞRENCİ ALIM KIRİTERLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.

Enstitümüz WEB sayfası TÜM DUYURULAR bölümünden, daha önceki dönmelerde ilana çıkılmış bilgileri inceleyebilirsiniz.

10- TEZLİ YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİYİM. DERSLERİMİ TAMAMLADIM. TEZ ÖNERİ FORMUNU NE ZAMAN VERMEM GEREKİYOR. 

Derslerinizi tamamladığınız dönemden sonraki ilk dönem içinde Enstitümüz WEB sayfası FORMLAR bölümünde bulunan "Tez Öneri Formunu" hazırlayarak ve imzaları tamamladıktan sonra enstitümüze teslim etmeniz gerekmektedir.

11- DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. DERSLERİMİ TAMAMLADIM. YETERLİLİK SINAVINA NE ZAMAN GİRMEM GEREKİYOR. 

Doktora öğrencileri derslerini tamamlayarak en geç 5. (beş) yarıyılda yeterlilik sınavına girmeleri gerekmektedir. 5. (beş) yarıyılda Yeterlilik sınavına girmeyen öğrenci başarısız sayılır. Bir sonraki yarıyılda (6. yarıyıl) sınava girmeyen öğrenci başarısız sayılır ve öğrencilik kayıdı silinir. 5. (beş) ve 6. (altı) yarıyılda yeterlilik sınavına girmeyen ile sınava girip başarısız olan öğrencinin kayıdı silinir.   

12- DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. YETERLİLİK SINAVINI GEÇTİM. NE YAPMAM GEREKİYOR.

Doktora Yeterlilik sınavını başaran öğrenciler için bir ay içinde "Tez İzlem Komitesi" oluşturulması gerekir. Enstitümüz WEB sayfası FORMLAR bölümünde bulunan "Doktora Tez İzleme Komitesi Teklifi Formu"  doldurularak ve imzaları tamamlanarak Enstitümüze teslim edilmesi gereklidir.

13- DOKTORA ÖĞRENCİSİYİM. YETERLİLİK SINAVINI GEÇTİM. TEZ ÖNERİ FORMUNU NE ZAMAN VERMEM GEREKİYOR. 

Doktora Yeterlilik Sınavını başarı ile tamamlayan öğrenci en geç altı ay içinde TİK (Tez İzleme Komitesi) üyeleri önünde tez önerisini sovunması gereklidir. Bu konu AYBÜ Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği 31. madede detaylı anlatılmaktadır. İLGİLİ LİNK İÇİN TIKLAYINIZ. 

14- LİSANSÜSTÜ EĞİTİM YAPMAK İSTİYORUM. ENSTİTÜNÜZÜN EĞİTİM VE ÖĞRETİMİ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİ ALMAK İSTİYORUM. 

Enstitümüz WEB sayfasında yayınlanmış olan "AYBÜ Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" inceleyebilirsiniz. İLGİLİ LİNK İÇİN TIKLAYINIZ.
 

      Copyright © 2011 Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi. Tüm Hakları Saklıdır.