Sıkça Sorulan Sorular

1. Projem / Araştırmam için Etik Kurul iznine ihtiyacım var mı? 

Projenizin Etik Kurul değerlendirmesi gerektirip gerektirmediğini anlamak öncelikle Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu yönergesini inceleyiniz, böylece bu kurulun görev alanlarını öğrenebilirsiniz.

2. Etik kurul başvurusunu hangi aşamada ve ne zaman yapmalıyım? 

Tüm araştırma projelerinin, veri toplama süreci başlamadan önce etik kurul tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Başvurularınızı her ayın 21'ine kadar (haftasonuna denk gelmesi durumunda takip eden ilk iş günü) Etik Kurul Sekreteryasına iletebilirsiniz.

3. Etik Kurullar bir projeye geriye dönük izin verebilir mi?

Hayır. Etik kurul izni geriye dönük verilemez. Etik kurulu veri toplama aşamasından önce projelerin / araştırmaların etik uygunluğuna ilişkin karar almaktadır, dolayısıyla kurulumuzun bitmiş/ tamamlanmış çalışmalar için herhangi bir değerlendirme yapması söz konusu değildir.

4. Başvurumun değerlendirmesi ne kadar zaman alacak?

Etik kurul başvuruları genellikle 1 ay içinde incelenir ve karara bağlanır. Ancak bazı durumlarda ikinci aya sarkabilmektedir. 

5. Başvurumun değerlendirmesini hızlandırabilir miyim?

Kısmen Evet. Eğer başvuru belgelerinizi teslim işleminizi tamamladıktan sonra eksiksiz ve zamanında teslim ederseniz, başvurunuz yukarıda taahhüt edilen süre içinde değerlendirilecek demektir. Planlanan veri toplama tarihinden en az 1 ay önce kurulumuza başvuru yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Böylece etik kurul kararı veri toplamayı düşündüğünüz tarihine yakın bir zamanda çıkmış olacak, siz de bu izin doğrultusunda çalışmanıza rahatlıkla başlayabileceksiniz. Ancak projeniz ile herhangi bir kurum ya da kuruluşa araştırma desteği almak üzere başvuru yapacaksanız ve son başvuru tarihleri konusunda öngöremediğiniz bir aksaklık olursa, Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu Sekreteryası ile iletişime geçebilirsiniz.