E-KÜTÜPHANE SİSTEMİ

 

Kütüphanemiz kamu kurumları ile e-kaynak üzerinde işbirliği yaparak kurumların yayınlarını hizmetinize sunmaktadır. İş birliği yapılan kurumlar ;

TBMM Kütüphanesi Açık Erişim Sistemi                                               

Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı E-Kitap Portalı

Turuz Dil ve Etimoloji Kütüphanesi

** Hollandalı tarihçi ve mimari uzmanı Machiel Kiel Balkanları dolaşıp Osmanlı eserlerini tek tek fotoğraflamış (50-60'lar). Bu eserlerin bir kısmı bugün ya yok olmuş; ya da yok olmak üzere.Netherlands Institute in Turkey (NIT). Erişim için tıklayınız.

** Rusya'da Cedit hareketi kurucusu Gaspıralı İsmail Bey'in ünlü Tercüman gazetesinin tam koleksiyonu, Erişim için tıklayınız.

** Dünyanın en büyük harita kolleksiyonu. Modern dönem haritalarına ilaveten; son 5 asra ait 67.000 civarında tarihî harita, David Rumsey Map Collection. Erişim için tıklayınız.

** ABD Kongre Kütüphanesi II. Abdülhamid'in fotoğraf arşivini dijital olarak yayınlamış. 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başlarındaki Osmanlı coğrafyasından toplam 1823 fotoğraf/baskı. Erişim için tıklayınız.

** Hat sanatına ait kıymetli eser (binden fazla). Erişim için tıklayınız.
 
** Osmanlı coğrafyasına ait fotoğrafların da yer aldığı çok kıymetli bir görsel kolleksiyon. Gertrude Bell arşivi. NewCastle Üniversitesi kütüphanesindeki bu arşivde 19. yüzyıl sonu ila 20. yüzyıl başında çekilmiş binlerce fotoğraf yer alıyor. Erişim için tıklayınız.
 
** Koç Üniversitesi kütüphanesinde bulunan 200'den fazla yazma eserin taranmış-dijital nüshası. Erişim için tıklayınız.
 
** Berlin Devlet Üniversitesi'nin Orient Dijital projesi kapsamında taranmış 3441 Türkçe yazma. Erişim için tıklayınız.
 
** Venedik devlet arşivlerinde bulunan toplam 2.022 Osmanlı belgesinin tamamı. Erişmek için tıklayınız. 
** 2 milyondan çok fotoğrafın yer aldığı, konu, başlık ve bölgelere göre tarama yapılabilen çok önemli bir fotoğraf kolleksiyonu (Türkiye'yle de ilgili binlerce fotoğraf var). Erişim için tıklayınız. 
 
** Prof. Mükrimin Halil Yinanç'ın kütüphanesi vârisleri tarafından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne bağışlanmış (memleketi: Maraş'ın Elbistan kazası). Mükrimin Halil Yinanç Kütüphanesi'ndeki taranmış kitaplar. Erişim için tıklayınız.
 
** Osmanlı devleti Brüksel elçiliği evrakı (1849-1914 dönemi). Yaklaşık 5000 belge. Erişim için tıklayınız.
 
** Münih'teki Bayerische StaatsBibliothek adlı çok büyük kütüphane taranmış binlerce eseri online paylaşıma açmış. 19. asır öncesinde basılmış Türkiye/Osmanlı ile ilgili kitapların çoğu bu kütüphanede yer almaktadır. Konulara göre tarama imkânı mevcut.Erişim için tıklayınız. 

** Duke Üniversitesi Kütüphanesi'ndeki Osmanlıca 216 kitabı online okumak/incelemek ve indirmek içn Tıklayınız.

**Project Gutenberg, dünyadaki en büyük ücretsiz online-kütüphanelerden biri: Sol taraftaki menüden konulara ve yazarlara göre tarama yapılabiliyor. Bu site üzerinden şu an itibariyle taranmış 54.000 civarında kitaba bedelsiz erişim mümkün. Erişim için tıklayınız. 

** 1930'larda Yakup Kadri ve arkadaşlarının çıkardığı Kadro dergisinin bütün sayıları. Erişim için tıklayınız.

** İstanbul Belediyesi'ne bağlı olan Taksim Atatürk Kütüphanesi Türkiye'nin önemli kütüphanelerinden birisi. Üye olmak şartıyla (ücretsiz) kütüphanenin sitesinden 40.000 kadar kitabı okumak/indirmek için Tıklayınız.

** Martin Luther Üniversitesi (Almanya) kütüphanesinden dijital erişime açık olan Türkiye'yle ilgili kitaplara Erişmek için tıklayınız.

** IRCICA'nın dijital Farabi kütüphanesinin sitesinden Osmanlı salnâmelerinin tamamına ücretsiz Erişimek için tıklayınız. 

** Hemen her konuda tarama yapabileceğiniz, her dilden binlerce yayının yer aldığı online kütüphaneye Erişmek için tıklayınız.

** İspanya Milli Kütüphanesi dijital koleksiyonunda 350 kadar Türkçe/Farsça/Arapça yazma Kitaplara Erişmek için tıklayınız. 

** Princeton Üniversitesi'nin İslami Yazmalar Dijital Kütüphanesi: http://library.princeton.edu/projects/islamic/

Şu linkten konulara ve başlıklara göre tarama yapılıyor: https://catalog.princeton.edu/cgi-bin/Pwebrecon.cgi?DB=local&PAGE=First
 
 

Sağlık Bakanlığı                           İzmir Katip Çelebi Üniversitesi                                     Ankara Barosu Başkanlığı

                                                                                    

 

T.C. Kalkınma Bakanlığı                                      T.C. Başbakanlık  Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü                                                                   

                                                                                                                                  

World Development Indicators (WDI)

Global Development Finance (GDF) 

Global Economic Monitor (GEM)

Government Finance Statistics Manual and Guide 

 

 

 Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü                                   Türkiye İstatistik Kurumu  

                                                  

 

 Yıldırım Beyazıt Hukuk Dergisi                               YBU Hukuk Fakültesi Ticaret ve Fikri Mülkiyet Hukuku Dergisi

                                                                                 

 

  T.C. Türk Patent Enstitüsü                              

     Logo