SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ - DEPARTMENT OF SOCIOLOGY

 

2011 yılında kurulan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü, çok kısa sürede önemli gelişmeler kaydetmiştir. Prof. Dr. Mustafa ORÇAN bölümün kurucu başkanlığını yapmış ve bu görevi 2017-2018 öğretim yılı başına kadar devam ettirmiştir. Bu dönemden sonra Prof. Dr. Cevat ÖZYURT bölüm başkanlığı görevini devralmıştır. Bölüm 2012-2013 eğitim öğretim yılında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimine başlamıştır. Sosyoloji alanındaki Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini kesintisiz olarak devam ettiren bölümümüz Göç Politikaları alanında tezli ve tezsiz Yüksek Lisans programlarını da sürdürmekte ve Göç Politikaları alanında Doktora programını başlatmayı amaçlamaktadır.

Bölümümüz kadrosunda 5 Profesör, 3 Doçent, 4 Dr. Öğr. Üyesi, 1 Öğretim Görevlisi ve 6 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Bölümümüzde görev yapan akademik kadro bilgilerine sitemizin "kadro" üst sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Mevcut akademik personelimizin dışında Sayın Prof. Dr. Mazhar BAĞLI ve  Doç. Dr. Hüseyin TUTAR bölümümüz kadrosunda bir süre görev yaparak başka kurumlara geçmiş öğretim üyeleridir.

Sosyolojinin çeşitli alanlarında uzmanlaşmış bir akademik kadroya sahip olan bölüm, eğitim işlevini yerine getirmenin yanı sıra, ulusal ve uluslararası düzeyde yaptıkları çalışmalarla sosyolojik bilgi birikimine katkı sağlamayı amaç edinmiştir.

 

Haberler