Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cevat Özyurt’un Mezun Öğrencilerimize Mesajı

2019-2020 ÖĞRETİM YILI MEZUNLARINA

Sevgili öğrencilerimiz, Değerli Arkadaşlarımız ve Genç Meslektaşlarımız…

Sizlerle 2016-2017 Öğretim Yılında başlayan birlikteliğimiz kurumsal olarak sona eriyor. İlk yıl yeni bir kampüs ortamında eğitim-öğretime başlamanın heyecanını birlikte yaşadık. Birçoğumuz bir süre yeni kampüste eğitim yapmanın sorunlarını konuştu. Ancak heyecanımız öğrencilerimiz ile bölümümüz çalışanlarını kısa sürede kaynaştırdı. Eğitim sürecimiz programa uygun olarak devam ederken, bir taraftan da insan ilişkileri, kültürel ve toplumsal hayat hakkında birbirimizden karşılıklı olarak çok şeyler öğrendik. Süreç içinde sizlerin sosyoloji disiplininde derinleşerek yürüme kararlılığınızı görmek, sosyoloji bölümü hocaları ve araştırma görevlileri olarak bizim heyecanımızı tazeledi. Karşılaştığınız sorunları çözmeye, çözemediklerimizi anlamaya ve anlamanıza yardımcı olmaya çalıştık.

Almış olduğunuz zorunlu ve seçmeli derslerde bizden not talep ettiniz, biz size not talep etmenin yöntemini öğrettik. Şimdi bizden diploma istiyorsunuz. Eşiğe geldiğinizi söylüyorsunuz. Eşikte bulunmanın ritüellerini bizim kadar sizler de biliyorsunuz veya sizin kadar bizler de biliyoruz. Bu arada riskler ve belirsizliklerin de toplumsallığın yapısında olduğunu ve giderek daha da belirgin hale geldiğini biliyoruz. Şimdi bunun adına COVİD-19 diyorlar. Toplumu tam olarak tanıdığımızı söylerken, tanıdığımız şey kırılganlaşıyor, esniyor ve değişiyor. Bireysel akıl, kolektif akıl ve politik akıl dünyanın her tarafında yeni normlar, pratikler üretiyor.

Dört yıldır sizlere öğrettiğimiz kavramlar bu süreçte erozyona uğradı. Her yerde sosyal mesafe uyarılarıyla karşılaştık. Eğitimimize iki hafta ara verdik. Çözümü daha çok eleştirilerimize konu edindiğimiz “sanal ortam”da bulduk. Sanal ortamda ders işledik, sınav yaptık ve şimdi sanal bir mezuniyet törenimiz oldu. “Sanal” ifadesindeki burukluğu hayatımızda çok derinden hissettiğimiz bir tören oldu bu. Sanal ortamın imkânlarını daha yakından anlama pratiğimiz oluştu. Her birimiz sanal topluma ne kadar hazırlıklı olduğumuzu ve nerede sosyalleşme açığımızın bulunduğunu öğrendik.

İçinden geçtiğimiz COVİD-19 salgın süreci sosyolojinin ne kadar dinamik olduğunu ve daha da dinamik olması gerektiğini gösterdi. Şu an bir Google taraması yaptım. 9.570.000 defa Korona Virüsü ilişkili “Sosyal Mesafe” kavramı ile karşılaştım, Korona Virüsüyle ilişkili “Hijyen Mesafesi” kavramı ise 24 defa geçiyor. Şimdi buradan devam edip, sizleri tekrar öğrenci psikolojisine sokmak istemiyorum. Sadece birlikte düşününce güzel şeyler yapılabileceğini hissetmenizi istedim. Bir de sosyolojinin ne kadar keyifli bir disiplin olduğunu hatırlatmak istedim.

Değerli arkadaşlar, önce öğrencimizdiniz şimdi meslektaşımız oldunuz. Her birinizi sabır, azim ve başarılarınızdan dolayı içtenlikle tebrik ederiz.  Bugüne gelmenizde emeği bulunan ailelerinize, yakınlarınıza ve ilk öğretmeninizin ilkliği yerinde kalmak koşuluyla tüm öğretmenlerinize ve bölümümüzde ders aldığınız tüm hocalarımıza teşekkür ediyor ve iyi ki varsınız diyoruz. Sizlerin meslek hayatınızda yapacaklarınızın daha anlamlı bir teşekkür olacağını biliyor ve hepinize hayatta başarılar diliyoruz.

Ailelerinize, yakınlarınıza, öğretmenlerinize, memleketinize ve dünyaya selam iletin…

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın…

Ve bizi unutmayın. Her zaman bekleriz.

Cevat ÖZYURT

 

 

Haberler