Hukuk Fakültesi
|

Aday Öğrenci

single

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara'da kurulu bir devlet üniversitesidir.

Fakültemiz Ankara şehir merkezinde yer alıyor.

Üniversitemize kısaca “AYBÜ”, fakültemize ise kısaca “AYBÜ Hukuk” diyoruz.

İyi bir hukuk eğitimi için üniversite ve fakülte seçimi çok önemlidir. Fakültemiz sizin iyi bir hukuk eğitimi almanız için gerekli bütün imkânlara sahiptir.

Tam donanımlı sınıflar, zengin kütüphane, geniş sosyal ve kültürel imkanlar ve uygulama sınıfları ve her şeyden önemlisi çok güçlü bir akademik kadro ile geleceğin hukukçularına, dünya standardında bir hukuk eğitimi veriyoruz.

Lisans ve lisansüstü eğitimini yurt dışında veya ülkemizin önde gelen üniversitelerinde yapmış, yüksek hedefleri olan, idealist, özverili, genç ve dinamik bir öğretim kadrosuna sahibiz.

Sadece bilgi değil, ilgi odaklı eğitimi önceleyen, hukukun üstünlüğünü özümsemiş, hukuku sadece bir meslek değil bir hayat tarzı olarak yaşama hedefini benimsemiş, hakkaniyetli ve adaletli hukukçular yetiştirmeyi hedef edinmiş bir fakülteyiz.

Bir veya daha fazla yabancı dili okuma, konuşma, yazma ve dinleme becerilerine sahip olmanın hukukçular için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu nedenle derslerimizin en az %30’unu İngilizce dilinde veriyoruz. Öğrencilerimize bunun yanında Almanca, Fransızca ve Arapça dilinde ders seçenekleri sunuyoruz.  Böylece hukuk alanında İngilizcenin yanısıra birden fazla yabancı dilde daha kendinizi geliştirmenize destek oluyoruz. Çünkü fakülte olarak, bütün dünya ile iletişimi güçlü hukukçular yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Fakültemiz programları hakkında ayrıntılı bilgi için bu bağlantıyı takip edebilir, fakültemizin son dört yıla ait YKS bilgilerine YÖK'ün bu sayfasından ulaşabilir ve taban puanlarına göre fakültemizle birlikte tüm hukuk fakültelerine son yerleşen öğrencilerin netleri için yine YÖK'ün bu sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tercihlerinizi sadece önceki yıl taban puanlarına göre yapmamanızı, fakülteler ile ilgili bütün verileri, özellikle eğitim-öğretim kadrosu ile ders seçeneklerini dikkatli bir şekilde değerlendirmenizi tavsiye ediyor, geçen yerleştirme dönemlerinde fakültemizi çok yüksek sıralamalardan tercih eden öğrencilerimiz olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Güçlü Bir Kadroya Sahibiz

Eğitim kadrosu iyi bir hukuk eğitimi albilmenizin birinci şartıdır. Fakültemizin eğitim öğretim kadrosu profesör ve doçentlerden oluşan öğretim üyeleri ile doktorasını tamamlamış öğretim görevlileri ve araştırma görevlilerinden oluşmaktadır. Bu akademisyenlerin önemli bir kısmı yüksek lisans ve doktorasını yurt dışında yapmıştır. Bugün itibariyle sayısı 60 olan eğitim öğretim kadromuzu YÖK Akademik ve Fakültemiz Sayfalarından inceleyebilirsiniz. Fakültemizde buna ek olarak sayısı yine 60’ı bulan araştırma görevlisi hizmet vermektedir. Fakültemiz adına yurt dışında doktora amacıyla gönderilen diğer öğretim elemanları ile eğitim öğretim kadromuz her geçen gün daha da güçlenmektedir. Eğitim öğretim kadromuzda yer alan öğretim üyelerinin bir çoğu çeşitli kamu kurumlarında önemli görevler de yerine getirmekte, böylece öğrencilerimizin kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim ve staj imkanları sürekli gelişmektedir. 

Dersleri Serbestçe Seçebileceğiniz Geniş Bir Ders Katalogumuz Var

Fakültemiz, ülkemizde öğrenciye en çok ders seçeneği sunan hukuk fakültesidir. Zorunlu dersler dışında, tamamen ilgi alanınıza göre, size sunulan çok sayıda Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça hukuk dersinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Fakültemizde hukuk eğitiminin temelini oluşturan zorunlu / ana dersler genellikle Türkçe, zorunlu dersler dışındaki seçmeli dersler ise genellikle İngilizce dilindedir. Bu konuda ders katalogumuzu incelemenizi tavsiye ediyoruz. Sürekli yaptığımız araştırma ve çalışmalar sonucu bu kataloga her dönem başında yeni dersler eklenmektedir. Bazı seçmeli derslerimiz için öğrencilerimiz tarafından hazırlanan tanıtım görsellerini bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Modüler Eğitim Programı uyguluyoruz

Fakültemiz Bilgi Paketini incelediğinizde oldukça geniş bir seçimlik ders havuzumuz bulunduğunu göreceksiniz. Seçmeli dersleri sizin için konularına göre modüller halinde tanımlayıp etiketledik. Modüler Eğitim Sistemi’nde seçmeli dersleri belli paketler içinden seçip tamamladığınızda mezuniyetinizde diplomanıza ek olarak bir Modüler Eğitim Belgesi de alacaksınız. Örneğin, dersleri "Uluslararası Hukuk", "Ticaret ve Fikri Mülkiyet Hukuku" veya "Bilişim ve Sanat Hukuku" modüllerinden seçtiğinizde diploma ile birlikte size ayrıca bu alana ilişkin Modüler Eğitim Belgesi de verilecektir. Böylece hukuk alanındaki uzmanlaşma süreciniz fakültenin ilk sınıfından itibaren başlamış olacaktır.

Öğreniclerimizi Türkiye ve Avrupa'da Yapılan Kurgusal Duruşma Yarışmalarına Gönderiyoruz

Türkçe “Farazi Dava” ve İngilizce “Moot Court” derslerini alan öğrencilerden kurulan takımlar ulusal ve uluslararası hukuk yarışmalarına araştırma görevlilerimiz ve öğretim üyelerimiz eşliğinde hazırlanmaktadır. Fakültemiz takımlarının bu yarışmalar kapsamında takım olarak veya bireysel çeşitli ödülleri bulunmaktadır.

Öğrencilerimize Uygulama Eğitimleri Sunuyoruz

AYBÜ Hukuk olarak, sizleri mezuniyet sonrasına en iyi şekilde hazırlamak istiyoruz. Bu nedenle Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay gibi kurum ve kuruluşlar ile öğrencilerimiz için çeşitli staj anlaşmaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Böylece isteyen öğrencilerimizi kendilerini daha iyi yetiştirme, öğrencilik yıllarında da uygulamayı görme ve yöneleceği alanı daha erken belirleme fırsatı elde etmektedir.

Fakültemizin Konumu ve İletişim

Fakültemiz Ankara şehir merkezindedir. 

Açık Adres

Fakültemizin açık adresi Ayvalı Mah. 150 Sokak, No: 5 Etlik, Keçiören / Ankara şeklindedir.

E-posta Adresi

Fakültemize e-posta yoluyla ulaşmak isterseniz hukuk@aybu.edu.tr adresini kullanabilirsiniz.

Fakültemize Ulaşım

Tarif: Fakültemizin yer aldığı AYBÜ 15 Temmuz Şehitleri Binası, Ankara'nın Etlik semtinde bulunan Antares AVM'nin ana girişi ile aynı sokak üzerindedir.

Konum: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesini (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 15 Temmuz Şehitleri Yerleşkesi) konumunu; görüntüleyin, yol tarifi alın veya mobil cihazınıza gönderin.

Otobüsle Ulaşım: Fakültemize Kızılay’dan 261, 279 numaralı otobüsler ile, Sıhhiye’den ise 278,277 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

Metro İle Ulaşım: Fakültemize Ankara Metrosu M1 İvedik istasyonundan çıkıp EGO’nun 207 veya 208 nolu otobüs hattından aktarma yaparak ulaşabilirsiniz (Kullandığınız hatta göre Antares AVM veya Kardeşler Pazar yeri mevkilerine en yakın veya 20769, 20770 veya 21552 nolu durakları kullanabilirsiniz).

Dolmuş İle Ulaşım: Fakültemize Keçiören – Ostim / Batıkent dolmuşları ile de ulaşabilirsiniz.

Ek Bilgi

Üniversitemizin Ankara’nın çeşitli noktalarında farklı birimleri vardır. Yukarıdaki açıklamalar AYBÜ Hukuk Fakültesi içindir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin diğer bölümleri ve kampüsleri hakkında bilgi almak için üniversitemizin Aday Öğrenci Sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tanıtım Programlarımız

Tercih dönemlerinde kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen tanıtım ve tercih organizasyonlarında yer alıyoruz. Üniversite ve fakülte olarak bu etkinliklerde de yer alıyoruz. Gerekli açıklamalar fakültemiz ve üniversitemizin web sayfaları ile sosyal medya hesaplarından yapılmaktadır.

Online Tanıtımlar ve Sorularınız

Tercih dönemlerinde uzaktan sesli/görüntülü tanıtım programları düzenliyoruz. Gerekli açıklamalar fakülte web sayfamızda yer alacaktır. Hukuk eğitimi ve fakültemiz hakkındaki sorularınızı şu bağlantı üzerinden bize iletebilirsiniz.

Yüzyüze tanıtım

Tanışmak ve bütün sorularınızı cevaplamak için sizi fakültemizde yaptığımız yüz yüze tanıtımlara bekliyoruz.

Çok Kısaca "AYBÜ Hukuk"

Fakültemizi tanımlayan bazı özellikleri çok kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Üniversitemiz Ankara’nın merkezinde bir devlet üniversitesidir.
 • Fakültemiz Ankara merkezinde yer aldığından her yerden kolay ulaşım mümkündür.
 • Fakültemiz yurt içi ve yurt dışında eğitim almış, alanında uzman zengin bir kadroya sahiptir.
 • Fakültemizde Modüler Eğitim Programı uygulanmaktadır.
 • Fakültemizde öğrencilere farklı kurum ve kuruluşlarda Uygulamalı Eğitim (isteğe bağlı staj) imkanı sunulmaktadır.
 • Fakültemiz modern bir binada faaliyet göstermekte olup modern sınıflarda eğitim vermektedir.
 • Fakültemiz öğrenileri kültürel, sosyal ve sportif imkânlara çok kolay erişebilmektedir
 • Fakültemizde bir yıl İngilizce hazırlık programı uygulanmaktadır.
 • Fakültemizde derslerin yüzde otuzu İngilizce'dir. İngilizce dersler genellikle zorunlu dersler olmayıp, bilişim, fikri mülkiyet, deniz hukuku ve uzay hukuku gibi hukukun güncel gelişen alanlarına ilişkin seçmeli derslerdir.
 • Fakültemiz programlarında Türkçe uygulama (pratik) derslerinin yanı sıra, öğrencilerinin hukuk İngilizcesi seviyelerinin gelişimine destek olmak için İngilizce uygulama dersleri de yer almaktadır.
 • Fakültemizde akademik iki fakülte dergisi düzenli bir şekilde yayımlanmakta, ayrıca öğrencilerin de katılabildiği her hafta düzenli seminerler yapılmaktadır. 
 • Fakültemizde duayen hukukçularla söyleşiler düzenlenmekte, böylece öğrencilerimiz, fakültemiz dışındaki tecrübeli hukukçularla tanışma ve görüş alışverişinde bulunma imkanına sahip olmaktadır.
 • Fakültemizde yapılan hukuk temalı film okumaları ve hukuk temalı kitap tahlilleri ile öğrencilerimiz hukukun uygulanması ve yorumu konusunda yeni bakış açıları kazanmaktadır.
 • Fakültemizde kuruluşundan bu yana anadili İngilizce olan bir öğretim üyesi de görev yapmaktadır.
 • Fakültemiz çok sayıda uluslararası sempozyum düzenlemekte, bu toplantılara öğrencilerin katılımı da mümkün olmaktadır.
 • Fakültemizde hâkim ve savcı adaylarına yüksek lisans eğitimleri verilmektedir.
 • Fakültemizde özel hukuk ve kamu hukuku lisansüstü programlar bulunmaktadır
 • Fakültemizde fikri mülkiyet hukuku doktora programı bulunmaktadır
 • Fakültemizde sağlık hukuku yüksek lisans programları bulunmaktadır.
 • Fakültemizde deniz hukuku yüksek lisans programları bulunmaktadır.
 • Fakültemizde enerji hukuku yüksek lisans programları bulunmaktadır.
 • Fakültemiz öğretim üyeleri tarafından, kendi öğrencilerimize de açık olan Hukuk İngilizcesi Sertifika Programı yürütülmektedir.
 • Fakültemizde tamamen İngilizce olan listansüstü program açılması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.
 • Fakültemiz yurtdışı kurum ve kuruluşlarla ortak bilimsel toplantılar düzenlemekte, bu toplantılara öğrencilerin katılımı da mümkün olmaktadır.
 • Fakültemizde öğrencilere belli dönemlerde alan uzmanları ile kariyer eğitimleri hizmeti sunulmaktadır.
 • Fakültemizde öğrenci toplulukları ile kariyer toplantıları düzenlenmektedir.
 • Fakültemiz bünyesinde Ticaret ve Fikri Mülkiyet Hukuku Merkezi ile Uluslararası Tahkim Hukuku Merkezi de yer almaktadır.
 • Barolarla eğitim ve uygulama işbirlikleri
 • Kamu kurumlarında uygulama çalışmaları
 • Hukukta ölçme ve değerlendirme çalışmaları
 • Öğretim kadrosu için İngilizce eğitim programı
 • İki binden fazla katılımcıya arabuluculuk eğitimi
 • Ulusal ve uluslararası tahkim yarışmalarında dereceler
 • Fakülte süresince Hukuk Almancası dersleri (seçimlik)
 • Fakülte süresince Hukuk Fransızcası dersleri (seçimlik)
 • Fakülte süresince Hukuk Arapçası dersleri (seçimlik)
 • Fakülte süresince Osmanlıca Hukuk dersleri (seçimlik)
 • 19 hukuk fakültesi ile Erasmus+ değişim anlaşması
 • 11 hukuk fakültesi ile Mevlana değişim anlaşması
 • 45 üniversite ile ikili işbirliği anlaşması
 • Eğitim sırasında yurt dışı imkânları
 • Birleşmiş Milletler ile ortak hukuk kliniği
 • Türkiye’de bir ilk arabuluculuk kliniği
 • Belediye ile ortak göçmen hukuku kliniği
 • Uluslararası moot court yarışmaları
 • Ulusal farazi dava yarışmasında dereceler
 • Ulusal tahkim yarışmalarında dereceler
 • Hukuk temalı kısa film yarışmaları
 • Sağlık çalışanlarına yönelik hukuk eğitimleri
 • Kamu kuruluşlarına yönelik hukuk eğitimleri
 • Modern kütüphane imkânları
 • Modern yemekhane imkânları
 • Bina içinde kırtasiye imkânları
 • Kapalı ve açık kafeterya imkânı
 • Bina içinde mescit imkânları.

Fakültemizde bunların tamamı, hatta daha fazlasını bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Fakültemize ait bazı görselleri bu aşağıdaki foto galeride bulabilirsiniz.

İyi bir hukuk eğitimi için sizi de aramızda görmek istiyoruz. 

Daha yakından görüşmek için sizi de Fakültemize bekliyoruz.

Fakültemiz Tanıtım Kataloğu için tıklayınız.

 

Fakültemize sorularınızı göndermek için tıklayınız.