Fakültemiz ve Saraybosna Üniversitesi Rektörlüğü Tarafından Ortaklaşa Yapılan Aliya İzzetbegoviç'in Hukuk ve Devlet Anlayışı Adlı Sempozyumu Gerçekleştirildi.

Fakültemiz ile Saraybosna Üniversitesi, Aliya İzzetbegoviç’in 15’inci ölüm yıl dönümü münasebetiyle 19.10.2018 tarihinde Saraybosna’da Aliya İzzetbegoviç’in Hukuk ve Devlet Anlayışı konulu bir sempozyum düzenlemişlerdir.  Aliya İzzetbegoviç'in mezarında düzenlenen  törenden sonra Saraybosna Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Sempozyumun açılışı gerçekleştirildi. Sempozyumun açılış konuşmasında Rektör Yardımcımız ve Hukuk Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. M. Fatih UŞAN, Aliya İzzetbegoviç'in örnek bir devlet ve hukuk adamı olduğuna işaret etti. Yine Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Prof. Dr. Zühtü ARSLAN, Sempozyum ana konuşmacısı olarak Aliya İzzetbegoviç'in kişiliği, devlet ve hukuk adamlığı konusunda bir tebliğ sundular.

     

İki oturumdan oluşan Sempozyumda, Fakültemiz öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Muharrem KILIÇ ile Fakültemiz doktor öğretim üyesi ve aynı zamanda Anayasa Mahkemesi Raportörü Sayın Dr. Taylan BARIN da  tebliğlerini sunmuşlardır. Sempozyuma İzzetbegoviç Ailesi, TC Saraybosna Büyükelçisi Haldun KOÇ, öğretim elemanları ve dinleyiciler katılmışlardır.

Taraflar, Sempozyumun gelecek yıl Türkiye’de ve çok daha geniş bir kapsamda yapılması konusunda da mutabık kalmışlardır. Ayrıca  Saraybosna Üniversitesiyle Üniversitemiz arasında Erasmus+, Mevlana ve  İşbirliği anlaşmaları imzalanmıştır. 010203040506070809