Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. M. Fatih UŞAN ile Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Muharrem Kılıç Adalet Şurası’nda Tebliğ Sundular.

Adalet Bakanlığı tarafından ilk kez düzenlenen, iki gün süren ve altı oturumdan oluşan Adalet Şûrası, 10-11 Ocak 2018 tarihlerinde 6 oturumda toplandı. İlk gün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Adalet Şûra’sı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün konuşmalarıyla açıldı. Şura’da hukukçular, akademisyenler ve gazeteciler adalet kavramı ve adalet algısı üzerine değerlendirmelerde bulundular.

Adalet hizmetlerinde atılacak yeni adımlara yol gösterici olacağı belirtilen Şura’da “Adalet Bilinci ve Eğitimi" başlıklı 5. oturumda Rektör Yardımcımız ve Hukuk Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. M. Fatih Uşan “Adalet Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar (Klasik Metottan Ayrılma Gerekliliği)” konulu tebliğini sunmuştur. Hocamız tebliğinde fakültemizde gerçekleştirilen çalışmalardan yola çıkarak hukuk eğitimine dair görüşlerini açıklamıştır. Bu kapsamda, lisans eğitiminde öğrencilerin hukuk uygulamasıyla tanıştırılmasının önemini vurgulayan Sayın Uşan, fakültemizden örneklerle teori-pratik dengesinin nasıl sağlanabileceğini anlatmıştır. Ayrıca Hocamız hukukçuların yetiştirilmesinde uluslararasılaşmanın gerekli olduğunu, hedefin her halükarda hakkaniyetli ve adaletli hukukçular yetiştirmek olduğunu belirtmiştir.

"Adalete Güven ve Yargıda Etik Değerler" başlıklı 6. oturum ise fakültemiz öğretim üyesi, Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyesi Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu başkanlığında toplanmıştır. Fakültemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Muharrem Kılıç da bu oturumda bir tebliğ sunmuştur.01020304050607080910111213141516171819