Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
|

Misafir Araştırmacılar

Dr. Hidayet SIDDIKOĞLU 

Dr. SIDDIKOĞLU currently workis as visiting scholar at the Migration Policy Center of Ankara Yıldırım Beyazıt University. Prior to this, he worked as Research Fellow at Hiroshima University. He received his Master's degree, in International Politics, Graduate School of International Development and Cooperation, Hiroshima University and another Master's degree in International Security, from University of Leicester, and completed his Ph.D. in International Politics at Hiroshima University. He also worked in a number of capacity building projects run by Hiroshima University and United Nations Institute for Training and Research's Hiroshima Office. The main focus area of these projects were to develop institutional development strategies in national and local levels through training and developing professional Human Resources for ministries, NGOs, civil servants, and private sectors.

 

Ehteshamul HAQUE 

Lisans öğrenimini Bangladeş Dhaka Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlayan Ehteshamul HAQUE, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde "Güvenlik, Kalkınma ve Kimlik Bağlantısı: Myanmar ve Bangladeş'in Rohingya Müslümanlarına Yönelik Politikasını Anlatmak” başlıklı tezi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. İlgi alanı, Geleneksel Olmayan Güvenlik başlığı altında göçmen güvenliğikimliği vegelişimidir. Sosyal Bilimler alanında İnovasyon ve Küresel Konular (INGLOBE) ve Uluslararası Çalışma Birliği (ILA) tarafından makaleleri yayınlanmıştır. Çeşitli ulusal ve uluslararası konferans ve etkinliklerde sunum ve tebliğler yapmıştır.

 

Hatice Özen EKİCİ

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Daha sonra Sabancı Üniversitesi Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü yüksek lisans programını "Türkiye'de yaşayan Çeçen mülteci kadınların travması: Başa çıkma ve anlamlandırma stratejileri" konulu tezi ile tamamladı. Halen,  İstanbul Üniversitesi Sosyal Psikoloji bölümünde doktora eğitimine devam etmekte olup, Türk ve Suriyeli mülteci çocukların ahlaki gelişimlerini "Ahlaki Temeller Kuramı" çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelemektedir.

Kimlik, göç, ahlak, çatışma çözümü gibi konularla ilgilenmekte ve bu alanlarda çeşitli projelerde araştırmacı ve danışman olarak görev almıştır. Çeşitli makale yayınları, kitap bölümleri ve sempozyum sunumları bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.

 

Ayşe Gür GEDEN

Ayşe, lisansını Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı'nda tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden ve King's College London'dan Applied Linguistics alanında yüksek lisans derecelerini aldı. Halihazırda UCL Institute of Education'da Culture, Communication and Media bölümünde doktora çalışmalarına devam etmektedir. 

Ayse received her BA degree from the Department of Western Languages and Literature at Bogazici University. She obtained her master's degrees in Sociology from Istanbul University and in Applied Linguistics from King's College London. She is currently enagaged in her doctoral studies in the Department of Culture, Communication and Media at UCL Institute of Education.