Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) geçmişin izlerini sürüyor

single

1402 yılında Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid Han ile Timur Devleti emiri Amir Timur'u karşı karşıya getiren Ankara Savaşı ile ilgili en kapsamlı araştırma başlatıldı. AYBÜ'nün yürüttüğü çalışma ile 620 yıl önce gerçekleştirilen savaş ile ilgili bilinmeyen ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Ankara'nın kuzeydoğusundaki muharebeyi araştırmak için en kapsamlı çalışma başlatıldı. Ankara Savaşı'nda Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid Han ile Timur Devleti emiri Amir Timur'un karşılaştığı bölge incelemeye alındı.

Çalışmanın ilk aşamasında AYBÜ tarafından yaklaşık 150 milyon m2 alanda saha incelemesi yapılacak.  Saha araştırmasından sonra ikinci aşama ise ilk bulgulara göre arkeolojik kazı çalışmalarına geçilmesi planlanıyor.

Çalışmalar neticesinde Yıldırım Beyazıt ile Amir Timur'un savaş alanında kullandıkları objelere ve o güne ilişkin belgelerin izine ulaşılması ve savaşın yapıldığı tarihle ilgili de birçok bilgiye ulaşılması hedefleniyor.Üniversite olarak kendilerine büyük sorumluluk ve görev düştüğünü anlatan rektör Aydınlı, şöyle devam etti:

"Bu tarihi ve ağır yükümlülüğü yerine getirmek  kolay değil. Burada üniversite olarak bizim üzerimize düşen görev, konunun tarafgirliğini ya da propagandasını yapmak değil, bilim adamları olarak objektif bir şekilde yola çıkarak bu topraklarda can vermiş bütün askerlerin ruhunu şad etmek ve hem  Yıldırım Bayezid Han'ın hem de Amir Timur'un hakkını teslim etmektir. Yapılan çalışmayla Ankara'ya yeni bir tarihi açılımında bulunmak istiyoruz. 2022 savaşın yapıldığı 1402 ile hesaplandığında savaşın 620. yılı. Arkeoloji bölümünü sırf bu çalışma için yeni kurduk ve bizim asıl amacımız bu bölgenin tarihini ortaya çıkarmak. Yani bu savaşın özellikle bulgularını ortaya çıkarmak. Netice itibariyle savaş genelde yazılan mektuplar üzerinden konuşuluyor fakat mektupların aslı yani orjinali yok. Biz burada özellikle ölen askerlerin üzerinde mutlaka o güne ilişkin belgeler bulacağımıza da inanıyoruz" dedi.

AYDINLI sözlerini "Bu savaş alanındaki çalışmamızı Türk Tarih Kurumu ve Kültür Bakanlığı öncülüğünde öncelikle Çubuk Kaymakamlığı, Çubuk Belediyesi, Akyurt ve Pursaklar ile Bursa Büyük Şehir ve Yıldırım Belediyeleri ve Bursa Teknik Üniversitesi'nin destekleriyle tamamlamak istiyoruz. Bu vesile ile projenin başlatılması, yürütülmesi ve tamamlası noktasında destek olacak tüm paydaşlara bugünden hassaten teşekkürlerimi sunarım." diyerek tamamladı.