Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

“Türkiye-Bangladeş Akademik ve İdari Kapasite Geliştirme Programı” 20-22 Haziran

single

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (ULİSA), AYBÜ Teknoloji Transfer Ofisi ve Bangladeş Noakhali Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde 20-22 Haziran arasında gerçekleştirilen “Türkiye-Bangladeş Akademik ve İdari Kapasite Geliştirme Programı” 20 Haziran’da AYBÜ Milli İrade Yerleşkesi’nde başlamıştır. Programla Noakhali Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden katılımcı personelin mevcut mesleki pratiklerinin geliştirilmesi; modern yönetim ve teknoloji odaklı faaliyetlerde gereksinim duyulan uzmanlık faaliyetlerinin bir üst noktaya taşınması amaçlanmıştır. Açılış ve karşılama konuşmaları Noakhali Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NSTU) Rektörü Prof. Dr. Md. Didar-Ul-Alam ve Dekan Prof. Dr. Newaz Mohammed Bahadur ile ULİSA Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Demir tarafından gerçekleştirildi. Devamında AYBÜ Dış İlişkiler Koordinatörü Dr. Şemsettin Tabur’un sunumları ile devam etmiştir. Sunumda üniversitemizin uluslararasılaşma stratejisi ve koordinatörlüğün yürüttüğü değişim programları katılımcılarla paylaşılmıştır. Program Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon (BAP) Birimi personeli Sevda Akkaya’nın sunumu ve uluslararası öğrenciler Minhazul Abedin ve Abdoulie Badjie tarafından tecrübe paylaşım sunumu gerçekleştirilmiştir. Programın ilk günü, proje kapsamında katılımcılarla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ziyareti ile sona erdi.

Türkiye ve Bangladeş Akademik ve İdari Kapasite Geliştirme Programı katılımcıları programının ikinci gününde Türkiye Maarif Vakfı tarafından ağırlandı. Ziyarette Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün tarafından tanıtım sunumu gerçekleştirilerek Bangladeş Büyükelçiliği ziyaret edildi. Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ile yapılan görüşmelerden sonra Anıtkabir ziyaretleri ve Cinnah Yerleşkesinde ULİSA’nın sunumu ile programın ikinci günü nihayete erdi.

Programın son gününde proje kapsamında Esenboğa Külliyesi’nde Genel Sekreterlik, Personel Daire Başkanlığı ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlıklarının sunumları gerçekleştirildi. Esenboğa Külliyesi’nde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Ankaralı ve AYBÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Hakkı Odabaş ile katılımcılarımız bir araya geldi. Son olarak Çubuk Yerleşkesi’nde bulunan Hippoterapi Merkezi ziyareti ile Türkiye ve Bangladeş Akademik ve İdari Kapasite Geliştirme Programının sonuna geldik.