Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

AYBÜ'de "Türk Dilinin Bayraktarlarından Ali Şir Nevai" Paneli Gerçekleştirildi

single

"Türk Dilinin Bayraktarlarından Ali Şir Nevai" Paneli, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Aydınlı’nın katılımıyla Esenboğa Külliyemizde yapıldı.

Türk dili ve edebiyatının çok önemli isimlerinden Ali Şir Nevâi’nin ölüm yıl dönemi vesilesiyle Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Genç Edebiyatçılar Topluluğu’nun işbirliğiyle bir panel düzenlendi.

5 Ocak 2022 Çarşamba günü AYBÜ Esenboğa Külliyesi C Blok Konferans Salonu’nda yapılan törene AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı ve Rektör Yardımcısı ve İTBF Dekanı Prof. Dr. Sait Okumuş ile çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

Rektör Prof. Dr. İbrahim Aydınlı’nın açış konuşmasıyla başlayan panelin oturum başkanlığını AYBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdoğan yaptı. Erdoğan konuşmasında Nevai’nin yalnız Türk dilinin değil, Türk edebiyatı ve kültürünün de bayraktarlarından ve öncü isimlerinden biri olduğunu, Türk edebiyatında ilk olan ve çağını aşan eserleriyle Türk insanına bilgi, heyecan ve ilham verdiğini ifade etti. Panelde ilk olarak AYBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Toprak "Nevai’nin Türk Dili ve Edebiyatına Hizmetleri" başlıklı konuşmasını yaptı. Ardından AYBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Arslan "Ali Şir Nevai’nin Osmanlı Sahası Türk Edebiyatına Tesirleri" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle takip edilen panelin sonunda Rektör Prof. Dr. İbrahim Aydınlı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sait Okumuş tarafından katılımcı hocalara plaket takdim edildi. Program, katılımcılar ve öğrencilerin birlikte fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.