Aday Öğrenci
|

Rektörün Mesajı

 

Sevgili Öğrenciler,

İyi bir üniversite eğitimi hepinizin hakkıdır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, ekonomik, sosyal, kültürel, tarihi ve siyasi açıdan bölgesinde ve dünyada lider konuma yükselen ülkemizin üstlendiği misyonu kavramış bir üniversitedir. Ülkemize yeni ufuklar açmayı hedeflemiş olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, sadece ülkemizde değil, aynı zamanda tarihi, sosyal ve kültürel birlikteliğimiz olan bölge ülkelerindeki genç beyinleri de dünyadaki bilimsel arenaya taşıyacak bir üniversite olacaktır.

Üniversitemiz, dünyanın her ülkesinden öğrencilerin tercih edeceği bir üniversite olmayı hedeflemektedir. Bu nedenle, ağırlıklı olarak,  dünyada iletişim ve bilim dili haline gelmiş olan İngilizce ile eğitim vermektedir. Öğrencilerinin %25’ini yurt dışından kabul etmeyi hedefleyen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak, öğrencilerinin %50’ye yakını yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan bir “Araştırma Üniversitesi” olarak şekillenmektedir.

Üniversitelerin sorumluluğu sadece yetiştirdikleri öğrencilere meslek edindirmekle sınırlı değildir. Üniversiteler, topluma bilimsel, teknolojik, kültürel ve sosyal anlamda rehberlik edebilecek entelektüellerin de yetişeceği kurumlardır.  Diğer taraftan üniversitelerin bir başka sorumluluğu da kurumsal önderliktir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bu sorumluluk bilinci içerisinde, topluma olduğu kadar; resmi ve özel kurumlara da gerektiğinde rehberlik ederek yön vermekte ve onlarla işbirliği yapmaktadır.

Disiplinler arası işbirliğini geliştirerek, bu işbirliği içerisinde gerçekleştirilen çalışmaların toplumsal, kültürel, teknolojik ve ticari bir ürüne dönüşmesi için elinden gelen gayreti göstermektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, dünyadaki başarılı eğitim kurumlarında olduğu gibi, tüm öğretim kadrosunun mesailerinin büyük kısmını öğrencileri ile birlikte üzerinde çalışılan projelere yoğunlaştırdıkları bir çalışma sistemini benimsemiştir. İşte bu çalışmalar sırasında siz değerli öğrencilerimizin, üniversitemizde edindiği teorik bilgilerini gerçek hayat örnekleriyle harmanlama imkânı olacaktır.

 

Ulu Önder Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda çalışacak olan üniversitemiz, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmeyi hedeflemektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin bütün öğretim kadrosu ve idari personeli, sizlerin huzurlu, mutlu ve rahat bir ortamda eğitim almanız için elinden geleni yapacaktır. Doktoralarını dünyanın ve ülkemizin seçkin üniversitelerinde tamamlamış olan öğretim üyelerimizin her biri, sizleri 21. yüzyılın gereklerine uygun, nitelikli bireyler olarak yetiştirmeyi ve iş hayatına hazırlamayı hedeflemektedir.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri Esenboğa Külliyesi’nde öğrenim göreceklerdir. Esenboğa Külliyemiz, 1402 yılında Ankara Savaşı’nın meydana geldiği tarihi alanda, Ankara şehir merkezine araçla 30 dakikalık mesafede yer almakta; “Esenboğa Havaalanına” ulaşım ise 15-20 dakika sürmektedir.

Üniversitemiz Rektörlüğü Esenboğa Külliyesi ve Etlik Milli İrade Binasında hizmet vermektedir.

Sevgili Gençler,

Standartları yüksek bir eğitim ve parlak bir gelecek için, hepinizi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesine bekliyoruz. Şimdiden yeni eğitim öğretim yılınızın başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.