TR-ABD İlişkileri Paneli Gerçekleştirildi

AnasayfaETKİNLİKLER

AYBÜ Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (ULİSA) tarafından Türkiye ile ABD arasında son dönemde yaşanan gerginlikleri ve ikili ilişkilerin muhtemel geleceğini ele alan “Türkiye’nin Dış İlişkilerinin Son 10 yılı Seminer Serisi - 8: Türkiye-ABD İlişkileri” başlıklı seminer 22 Kasım 2017 tarihinde akademisyen ve öğrencilerin yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in açılış konuşmasını yaptığı seminere, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı konuşmacı olarak katıldı.
Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin açılış konuşmasında George S. Harris’in “Troubled Alliance” ifadesine atıfla ikili ilişkileri sorunlu ortaklık olarak açıklayarak son dönemde iki ülke arasında yaşanan problemlere değindi. Ardından, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı 1945 sonrası Türkiye-ABD İlişkilerinde olumlu gelişmelerin yaşandığı 3 altın dönemi ve sorunlu alanları ele alan bir sunum yaptı. Prof. Bağcı, Demokrat Parti dönemi, Turgut Özal dönemi ve AK Parti hükümetlerinin ilk dönemini altın yıllar olarak değerlendirilirken; Johnson mektubu ve 1974 Kıbrıs müdahalesi, haşhaş ekimi meselesi, incirlik üssü ve 6. Filo olayları, çuval meselesi ve son dönemde ortaya çıkan PYD/YPG, ve vize krizi gibi gelişmeleri de ikili ilişkilerin sorunlu alanları olarak açıkladı.
Katılımcıların yoğun ilgi ile takip ettiği ve soru-cevap bölümü ile devam eden seminer, Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI’ ya katkıları için teşekkür sertifikası takdim edilmesiyle sona erdi. ULİSA tarafından düzenlenen ilgili seminer serisi kapsamında bir sonraki etkinlik “Türkiye Suriye ilişkileri" başlığı altında Aralık ayında gerçekleştirilecek

      Copyright © 2011 Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi. Tüm Hakları Saklıdır.