Homeopati Eğitimi Hakkında

Eğitim programı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Sağlık Bakanlığı'nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanlığı'nın web sitesinde bulunan Mevzuata göre eğitim standartlarını görmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://dosyasb.saglik.gov.tr/Eklenti/3974,homeopati-sertifikali-egitim-standartlaripdf.pdf

 

Homeopati Nedir?

Homeopati 19. yüzyılın başlarında Alman doktor ve eczacı Samuel Hahnemann tarafından bulunan, vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardımcı olan tedavi sistemidir.

Homeopati kelimesi yunanca; Homeos = benzer, Pathos = acı, ızdırap kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. 'Benzeri benzer ile  tedavi etme' ilkesine dayanmaktadır. Başka bir deyişle, bir madde az miktarda alındığında , fazla miktarda alındığı zaman neden olduğu etkileri tedavi edecektir. Homeopatik ilaçlar,  hastalıkları tedavi etmek amacıyla dünyada 200 milyondan fazla kişinin kullandığı doğal  ilaçlardır .

Homeopati kişiye özgü seçilmiş homeopatik ilaçlar ile sağlık durumunu iyileştirmeyi hedef alan bütüncül bir uygulama yöntemidir.  Homeopatinin bütüncül yapısı, her insanın  vücut, zihin, ruh ve duygularının hepsinin birden hastalığın yönetiminde dikkate alınmasını gerektirir.

Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Gerilim tipi ve migren gibi organik olmayan baş ağrıları

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

Organik olmayan uykusuzluk

Kronik yorgunluk sendromu, fibromyalji, irritabl barsak sendromu

Egzema, allerjik astım, allerjik rinit

Romatizmal hastalıklara ait artrit, kronik ağrı, ağız kuruluğu gibi durumlarda

Solunum yolu hastalıklarına ait burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, ateş, yutma güçlüğü, stomatit gibi durumlarda

Kemoterapi yan etkileri olan bulantı, kusma, stomatit, ağız kuruluğu

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı alanlarda tedaviye destek amaçlı

Sindirim sistemi hastalıklarına ait Gastro-Özefajial Reflü ve gastrite bağlı mide ağrısı ve yanmasında, bulantı, kusma, ishal gibi durumlarda

Premenstrüel Sendrom, dismenore, infertilite

Variköz ven post operatif hematom ve ağrının azaltılması gibi durumlar

Kas iskelet sisteminin mekanik ağrısı

Diş ağrısı

 

Merkezimizde tıp doktorları ve diş hekimleri için Sağlık Bakanlığı Onaylı Sertifika Eğitim Programları devam etmektedir.