SBF BULUŞMALARI 2 YURTDIŞINDA EĞİTİM BURS VE PROJE OLANAKLARI KONFERANSI YAPILDI

Yabancı dil öğreniminden, farklı kültürlerin tanınmasına birçok alanda önemli katkılar sağlayan yurtdışı deneyimi için önemli ipuçları veren “Yurtdışında Eğitim, Burs ve Proje Fırsatları” konferans 02.11.2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu konferansta yurtdışında eğitim, burs olanakları tanıtılarak, öğrencilerimizin yurtdışına yönelik planlamalarına katkı ve kolaylık sağlayacak önemli bilgiler paylaşılmıştır. 

Moderatörlüğünü Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğretim elemanı Dr. Burcu ÖZDEMİR tarafından gerçekleştirilen konferansta Üniversitemiz öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Barış Alparslan, Yrd. Doç. Dr. Recep YORULMAZ ile Dr. Abdullah TİRGİL yurtdışı eğitim fırsatlarına yönelik çok önemli bilgiler paylaşmıştır.

Konferans Yrd. Doç. Dr. Barış Alparslan’ın İngiltere’de eğitim fırsatları, burslar, eğitim sistemi ve harcamalarını kapsayan geniş alanda öğrencilere çok yararlı bilgiler vermiştir. Türkiye’deki öğrencilerin yoğunlukla tercih ettikleri İngiltere’nin neden tercih nedeni olduğu, üniversitelere kabul için ne gibi önşartların gerçekleştirilmesi gerektiğine değinilmiştir. Bu kapsamda verdiği bilgilerle İngiltere’de yaşam ve eğitimi kolaylaştıracak noktalar ortaya konulmuştur. Eğitim yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler öğrencilere aktarılmış ve burs ve diğer birçok imkandan haberdar olabilecekleri web siteleri hakkında önerilerde bulunulmuştur.

İkinci olarak kürsüde yerini alan konuşma Yrd. Doç. Dr. Recep YORULMAZ ise AB kapsamında sağlanan bursları ve Erasmus Projesini öğrencilere tanıtmıştır. Erasmus kapsamında yedi ayrı projeyle belirli yaş aralığı olmadan her kesimi kapsayan bir projeye yer verilmiştir. Bu proje ve burslarla her yaş grubununu kapsamaya yönelik farklı süreli uygulamalar tanıtılarak, birçok alternatif program öğrencilere tanıtılmıştır. Erasmus kapsamında öğrencilere, stajdan, 1-2 senelik eğitimlere kadar geniş bir seçenek yelpazesi sunulmuştur. Yorulmaz, bu seçeneklere başvuru şartları, süreleri ve kapsamları hakkında bilgiler sunarak, öğrenciler gelecek planlarına önemli katkılar sağlayacak bilgilerini paylaşmıştır.

Avrupa’nın yanı sıra ABD’de eğitim alanında ülkemiz tarafından yoğun rağbet gören ülkelerde ilk sıralardadır. ABD’de eğitim, burslar, yaşam şartları konusunda Dr. Abdullah TİRGİL, öğrencilerle bilgi ve deneyimlerini paylaşmıştır. Eğitim süreleri ve ücretleri, üniversite giderleri ve bu giderleri azaltacak veya kaynak sağlanabilecek alternatifler öğrencilerle paylaşılmıştır.SBF_B_5_1SBF_B_5_2

<