KONSERVATUVARIMIZDA SERGİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bünyesinde Kocaeli Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ersan Koç tarafından “TANBURÂHENK: Tanbura-Saz ve Kanun-Santur Tipli Sazlarda Âhenk Temelli Hibrit Denemeler” başlıklı çalgı tasarımı sergisi açıldı.

Serginin açılışında Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Yrd. Doç Dr. Arif Demir ile Yrd. Doç. Dr. Ersan Koç açılış konuşması gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Ersan Koç yaptığı açıklamada tasarımlarında Tanbur ve Santur tipli sazlar ile özgün tasarımlar, uygulamaya geçmiş ürünler ile Anadolu müziklerinin geçirmekte olduğu değişim ve dönüşümü tasarım problemi olarak alınarak, kültür alanımızdaki dönüşümlere çalgılar ve organoloji ekseninde bir tasarımcı gözü ile cevaplar bulmaya çabaladığını belirtti.

Üniversitemiz Cinnah Yerleşkesi’nde 15 Kasım 2016’ya kadar sürecek sergide 22 farklı tasarımın teknik çizimleri, görselleri ve video kayıtlarının farklı biçimlerde formu ve değişen tanbur ve sazlardan, iki bölgeli kanun ve arplara uzanan bir çeşitlilikte tasarım çalışmaları sergilenmektedir.