İş Kazası Bildirimi

İŞ KAZASININ TANIMI VE BİLDİRİMİ

İş Kazası,

a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Anne olan sigortalı çalışan kadınların emzirme dönemlerinde süt izni kullandıkları zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getiren olaydır.

 

İŞ KAZASI HALİNDE İŞVEREN VEKİLLERİ TARAFINDAN YAPILMASI GEREKENLER

Biriminizde bir iş kazası meydana gelmesi halinde İSG birim işveren vekili tarafından yapılması gerekenler ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde aşağıdaki gibidir:

1. Öncelikle 112 acil aranmalıdır.

2. 112 kazalıya ulaşıncaya kadar biriminizde sertifikalı ilk yardım personeli ile iletişim kurunuz.

3.  Kazayı 0312 906 21 91 / 21 50 / 23 52 İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü'ne bildiriniz. Ekteki kaza tutanağını doldurunuz. Bir nüshasını İSG Koordinatörlüğüne gönderiniz. Diğer nüshayı biriminizde dosyalayınız.

4. Kaza gerçekleştikten sonra http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/form_ve_dilekceler/formlar linkinden FORM 32'yi doldurunuz.

5. İlgili FORM 32'yi doldurduktan sonra biriminizin bağlı bulunduğu SGK il veya ilçe müdürlüğüne işveren vekil veya birim yetkilisinin imzasıyla yazılan üst yazının ekine FORM 32'yi ekleyerek elden veya posta yoluyla gönderiniz.

6. Yukarıda belirtilen hallerde gerçekleşen iş kazalarının 3 iş günü içerisinde SGK'ya bildirilmesi gerekmektedir. ilgili yazının 3. iş gününde posta veya kargoya verilmesi yeterlidir. Ancak mümkün olduğunca bildirimlerin son güne bırakılmadan yapılması önem arz etmektedir.

7. Ağır yaralanmalı, uzuv kayıplı ve ölümlü kazalarda kolluk görevlerine Polis için 155, Jandarma için 156 numaralı telefonlardan derhal haber verilmelidir.

8. SGK'ya bildirim süresi, iş kazasının işverenin kontrolü dışındaki yerlerde meydana gelmesi halinde, iş kazasının öğrenildiği tarihten itibaren başlar ve işlemler 3 iş günü içerisinde yapılmalıdır.   

 

İŞ KAZASI TUTANAĞI İNDİR!

Kaza tutanağı formunu doldurduktan sonra isg@ybu.edu.tr adresine e-posta göndermeniz gerekmektedir.

 

 workerscomp