Sosyoloji Topluluğumuz ‘’İslam Coğrafyası’nda Sosyoloji’’ Konulu Sempozyuma Katıldı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyoloji Topluluğumuz Sosyologlar Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği İslam Coğrafyası’nda Sosyoloji Sempozyumu’na katılım gösterdi.

Uluslararası ölçekte birçok İslam ülkesinden akademisyenin misafir edilip tebliğlerini sunduğu sempozyumun açılış konuşmasını T.C. 26.Dönem Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu yaptı. Davutoğlu konuşmasında: "Eğer bugün dünyada gerçek anlamda küresel ve bütün bir insanlığın değişik katmanlarını temsil edecek çeşitliliğe sahip bir dünyadan bahsedeceksek, buna en çok yakışan veya bunu en çok temsil eden İslam dünyası ve Müslümanlardır" sözlerine yer verdi.

Türkiye’de Sosyolojinin Gelişimi üzerine sunumlarda bulunan Sayın SOSYODER Başkanı Prof.Dr.Sami Şener; Sosyoloji Topluluğu Başkanı Furkan Aksu’yla önümüzdeki etkinliklerle ilgili fikir alışverişinde bulunarak, bir öğrenci sempozyumu düzenlenmesi konusunda çalışmalara başlanacağının sözünü verdi.

2 gün süren ve Türkçe, İngilizce, Arapça olmak üzere üç dilde düzenlenen Sempozyum’a; Fas, Mısır, Endonezya, Türkistan, Cezayir ve birçok İslam coğrafyasında bulunan ülkelerden seçilen 25 sosyolog ülkelerindeki toplumsal yapı ve sosyoloji biliminin gelişim evreleri üzerine sunumlarda bulundu. Sempozyum bitiminde birçok ülkeden gelen sosyologlar ile öğrencilerimizin sohbet etme imkânı oldu.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Sosyoloji Topluluğu aracılığıyla kırk öğrencinin katıldığı program İstanbul gezisi ve Boğaz turunun ardından son buldu. Öğrencilerimiz SOSYODER Başkanı Prof.Dr.Sami Şener’e memnuniyetlerini bildirerek teşekkürlerini sundu.

Haberler