AYBÜ Hukuk Fakültesinde Hukuk Kuramı Münazara Yarışması Yapıldı.

Fakültemiz hukuk felsefesi ve sosyolojisi anabilim dalı tarafından düzenlenen münazara yarışmasında takımlar meşhur hukuk kuramcıları H. L. A. Hart ve Ronald Dworkin arasındaki tarihsel tartışmadaki tezler çerçevesinde bir münazara gerçekleştirdi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, hukuk felsefesi ve sosyolojisi anabilim dalı tarafından 17 Mayıs Perşembe günü düzenlenen münazara yarışmasında fakültemiz lisans öğrencilerinden oluşan takımlar ünlü hukuk kuramcıları H. L. A. Hart ve Ronald Dworkin arasındaki tarihsel tartışmadaki tezler çerçevesinde bir münazara gerçekleştirdi.

 

Münazara yarışmasının açılışı AYBÜ Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Uşan tarafından yapıldı. Uşan açılış konuşmasında AYBÜ Hukuk Fakültesinde verilen hukuk eğitiminin çok yönlü olmasına özen gösterildiğini vurgularken, “Münazara için ihtiyacınız olan ve münazara yaparken kullandığınız argüman kurma, hitabet, çözümleme yapma gibi beceriler tüm meslek hayatınız boyunca kullanmak durumunda olduğunuz ve sizi diğer hukukçulardan ayıran temel becerilerdir” ifadelerini kullandı.

Uşan’dan sonra AYBÜ Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç münazaranın açılış konuşmasında münazara düzenlemekle hukuk kuramına dikkatleri çekmeyi amaçladıklarını ifade ederken “Hukuk kuramı, hukukun altyapısında yer alır ve işleyişinin özünü oluşturur. Başarılı bir hukukçu olmak için hukuk kuramına ilişkin bir farkındalık geliştirmek gereklidir” ifadelerini kullandı. Kılıç başta münazaracılar olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti.

Yaklaşık bir buçuk saat süren ve çekişmeli geçen münazaranın ardından jüri üyeleri AYBÜ Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Uşan, Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Taşkan, AYBÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. F. Ebru Gündüz ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet KILINÇ tarafından yapılan puanlamanın sonuçlarına göre Hart’ın tezlerini savunan birinci grubun münazarayı kazandığı ilan edildi.0102030405