II. Uluslararası Kadın Kongresi 9-11 Mayıs 2018 Tarihleri Arasında İtalya/Como’da Gerçekleştirildi.

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile e Campus Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen II. Uluslararası Kadın Kongresi 9-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Como/ İtalya’da büyük bir başarı ile gerçekleştirildi. İtalya, Türkiye, Almanya, Ukrayna, İspanya, Filistin ve Ürdün’ün de dâhil olduğu çeşitli ülkelerden gelen 100’ün üzerinde katılımcı program içinde aktif olarak yer alarak katkı sundular.

Kongrede, Kadın ve HukukKadın ve SağlıkBarış İnşasında KadınKadın ve MedyaKadına Karsı ŞiddetToplumsal Cinsiyet EşitliğiBilim ve Edebiyatta KadınKadın ve Göç ile Kadın ve Ekonomi başlıklı panellerin yanısıra serbest bildiriler ve poster sunumları da yapıldı. Toplamda 50 bildiri, 6 serbest bildiri ve 3 poster sunumunun İngilizce olarak yapıldığı Kongre’de, iki gün boyunca kadına ilişkin birçok konu tartışıldı.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin DOĞAN, e Campus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enzo SIVIERO ile Kongre Başkanları Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seldağ GÜNEŞ PESCHKE ve e Campus Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avv. Paola TODINI’nin açılış konuşmaları ile başlayan Kongrede; Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Ankara Barosu ve Roma Barosu’ndan üst düzey kadın yöneticiler de hazır bulundular. Kongreye ayrıca Milano Başkonsolosu Sayın Gamze ALGÜN de katılarak kısa bir konuşma yaptı.

Kadın ve Hukuk (Women and Law) başlıklı panelde moderatör olarak görev alan Prof. Dr. Seldağ GÜNEŞ PESCHKE, “Positive Discrimination for Women: Within the Scope of Practices from Different Countries” başlıklı bir de tebliğ sundu. Aynı panelde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih UŞAN, “Conditions of Women Workers in the Turkish Labor Law” başlıklı bir konuşma yaptı.

Fakültemiz araştırma görevlileri Alkım AKTAŞ, Burcu Bahar ÇATALOĞLU, Melike Özge ÇEBİ BUĞDAYCI, Onur Musab KARAKAŞ, Neslihan ÖZELER ve Emine Feyza TİRYAKİOĞLU’nun bildiri sunduğu Kongre’de, Anıl Güven YÜKSEL de poster sunumu gerçekleştirdi.

Kapanış oturumu ve sonuç bildirisinin okunması ile birlikte Kongre başarılı bir şekilde sona erdi. Kongre bitiminde tüm katılımcıların dâhil olduğu bir etkinlikle Como Gölü gezisi yapıldı

 01020304050607080910