Aday Öğrenciler İçin

NEDEN ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ
DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ?

cheeky Fakültemiz, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencileri arasında

yapılan memnuniyet anket sonuçlarına göre

%91 oranında memnuniyetle

en yüksek mennuniyete sahip fakülte seçilmiştir.

Sonuçları görmek için tıklayınız.  

 

SİZLERİ SAYGIN BİR MESLEĞE
ADIM ATMAYA DAVET EDİYORUZ

 

Ankara’da kurulan dördüncü devlet Diş Hekimliği Fakültemizin hedefi kısa zamanda sizlerle birlikte ilk sıralara yerleşmektir. 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında Türkiye çapında devlet üniversiteleri arasında taban puan bazında 9. sıraya yerleştik. 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında Türkiye çapında devlet üniversiteleri arasında taban puan bazında 11. sıraya yerleştik.

 

Kalabalık sınıf ve laboratuvar ortamlarını unutun.

İdealist öğretim üyelerimiz, ideal sayıda öğrenci ve öğrenci sayısına göre tasarlanmış derslik ve laboratuvarlar sizi bekliyor.

 

Müfredatımızı öğrenci odaklı olarak hazırladık.

Müfredatımız; 2016 yılında YÖK tarafından kabul edilen ve diş hekimliği eğitiminin temelini belirleyen "Diş Hekimliği Ulusal Çekirdek Eğitim Programı" (DUÇEP) ilkelerine uygun olarak hazırlanmıştır. 

Ayrıca Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Birliği (ADEE) ve Amerikan Diş Hekimliği Birliği (ADA) tarafından belirlenen esaslarına da uygundur.

Türkiye koşullarında mesleğini icra etmeye hazır Diş Hekimleri yetiştirmek üzere yola çıktık. Bu nedenle müfredatımız:

Sağlık Bakanlığımızın ulusal programlarına,

Bilim ve teknolojide kaydedilen yeniliklere ve

Toplumun değişen çağdaş ihtiyaçlara göre güncellenecektir. 

TEORİK ve PRATİK derslerde "KOMİTE USULÜ" tercih edilmiştir. Komite usulünde bir konu, ilgili tüm anabilim dalları tarafından basitten karmaşığa doğru bir bütün olarak öğretilmektedir. Böylece problemlerin çözümünde tek bir disiplinin değil, farklı anabilim dallarınca verilen bilgilerin sentezlenerek kullanılmasını sağlayan bir eğitim verilecektir. 

Bu sayede herhangi bir konunun farklı anabilim dallarınca tekrar tekrar ve farklı biçimde anlatılmasından doğan kafa karışıklığı ve zaman kaybı engellenecektir.

Kurumlararası yatay geçişler için aday öğrencilerde temel bilimler derslerini öğrenim görmekte olduğu tıp fakültesinin müfredatını komite usulüyle almış olması şartını arıyoruz. Bu sayede üniversitemizde TIP FAKÜLTESİ öğrencilerine de DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİNE kurum içi yatay geçiş yapma imkanı doğmuştur. Bu imkan yoğun ilgi görmüş, ilk sene için belirlenen 2 kişilik kontenjana 10 katından fazla sayıda başvuru olmuştur.

Eğitimimizin hedefi, sizleri bir diş hekiminin sahip olması gereken

bütün yetkinliklerle donatarak mezun etmek.

Bunun için 5. sınıf KLİNİK eğitimimiz disiplin tabanlı klinik eğitim usulüne göre değil, “ENTEGRE KLİNİK EĞİTİMİ" usulüne göre yapılacaktır.

Entegre klinik eğitiminde öğrenciler aynen bir muayenehane veya hastanede olduğu gibi hastayı kayıt alma aşamasından tedavinin sonlandırılması aşamasına kadar bizzat sürdürmektedir. Böylece Türkiye'de bir diş hekiminin en büyük ihtimalle çalışabileceği serbest muayenehane ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) ortamında hastayı muayene ve tedavi ederken karşılaşacağı ortama en yakın ortamda eğitim alacaktır. Disiplin tabanlı klinik eğitim usulündeyse (anabilim tabanlı staj uygulaması) öğrenciler hastaya bütüncül yaklaşım yerine sadece anabilim dalı esaslı klinik uygulamayla tedavi yapmaktadır. Bu uygulamada öğrenci sadece bulunduğu bölümün yaklaşımı içinde, diğer bölümlerin görüşleri olmadan klinik eğitim almaktadır. Her anabilim dalının eğitimini kendi başına sentez yapması beklenmektedir. Entegre klinik eğitimdeyse öğrenci birçok anabilim dalının görüşü ve gözetimi dahilinde hastasının tedavisini planlar ve bitirir.

Ayrıca 5.sınıfta entegre klinik eğitimi gören öğrenciler aynen tıp fakültesi 6. sınıf öğrencisi intörn hekimler gibi sadece klinik uygulama yapacaklardır. 5. sınıfta teorik ders olmayacaktır.  

Seçmeli derslerimiz öğrencilerimizin ilgi alanları ve hobilerine yönelik olarak geniş bir yelpazede hazırlanmıştır.

 

 Bir farkımız daha var…

Türkiye'de bir ilk olarak, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerimize Temel Tıp Bilimleri dersleri müfredatı Tıp Fakültesi müfredatı birebir aynı olarak A.Y.B.Ü. Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilecektir. (Anatomi, Fizyoloji, Biyokimya, Tıbbi Genetik, Tıbbi Biyoloji, Farmakoloji vs.) 

Peki, bu neden önemli? Bu sayede sizler Klinik Bilimler dersleri için sağlam bir temel atmış olacaksınız.

Bunun yanısıra, Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (DUS) diğer meslektaşlarınızdan daha iyi hazırlanma imkânına da sahip olacaksınız.

Sayın Rektörümüz, Tıp Fakültesi Dekanımız ve Tıp Fakültesi Temel Bilimler Öğretim Üyelerimizin takdire şayan gayretleriyle Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirdiğimiz bu uygulama, diğer diş hekimliği fakülteleri için bir model olmaya başladı bile...

 

Sizin başarınız, bizim iftiharımız…

Her eğitim öğretim yılında başarılı öğrencilerimiz arasından gönüllülük esasına dayalı olarak belirlenecek bir kişiye Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’ nda 1 yıl süre ile ücretsiz dil hazırlık eğitimi verilecektir.

Beşinci sınıf öğrencilerimize Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (DUS) hazırlık amacıyla ücretsiz etüt, kurs gibi destekler verilecektir. 

Erasmus ve Mevlana gibi uluslararası programlarla, isteyen öğrenciler yurtdışındaki saygın üniversitelere eğitime giderek uluslararası tecrübe kazanabileceklerdir. 

Öğrencilerimiz üniversitemizdeki faal 52 öğrenci kulübü sayesinde, kendi ilgi alanlarında faaliyetlerde bulunmaktan, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya kadar birçok etkinliğe katılabilecektir.

 

DAVETLİMİZSİNİZ

KARAR SİZİN, GAYRET HEPİMİZİN

 

Fakültemizin tanıtım broşürünü indirmek için tıklayınız

(TÜRKÇE I İNGİLİZCE)

 


 

DİŞ HEKİMLİĞİ MESLEĞİ HAKKINDA

Eğer bir sanatçı gibi üretken, bir zanaatkâr gibi el becerisi sahibi ve bir psikolog gibi iletişim kabiliyetine sahip olmak istiyorsanız Diş Hekimliği sizin için biçilmiş bir kaftan gibidir.

 

Üniversite tercihiniz sadece öğrenciliğinizin değil hayatınızın büyük bir bölümünün tercihi demektir.

 

İşsizliğin giderek büyüyen bir sorun olduğu dünyada, Diş Hekimliği her geçen gün yeni meslektaşlara ihtiyaç duyduğumuz bir kariyerdir.

Türkiye'de, 100.000 kişiye düşen diş hekimi sayısında AB ortalamasının yakalanabilmesi için 26.000 diş hekimine daha ihtiyaç bulunuyor. Bu açığı kapatmak amacıyla Sağlık Bakanlığınca Diş Hekimi istihdamı 2006-2012'de yüzde 55 artırıldı ve artırılmaya da devam ediliyor.

Türkiye genelinde diş hekimlerinin

%59’u özel muayenehanelerde,

%26’sı Sağlık bakanlığına bağlı merkezlerde,

%12’si Diş Hekimliği Fakültelerinde

%3’ü ise diğer kurumlarda çalışmaktadır. 

Program mezunları ayrıca, uzmanlık eğitimi görüp üniversitelerde görev alabilirler.

 

Diş Hekimi olarak düzenli bir hayat sizi bekliyor.

Diş Hekimleri; Hastalarla, uzmanlık öğrencileriyle, diğer hastane / muayenehane personeliyle, diş teknisyenleriyle ve diğer meslektaşlarıyla iletişim içinde olurlar.

Uzman Diş Hekimi nedir, nasıl olunur?

Diş Hekimliğinin 8 uzmanlık alanı vardır:

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Endodonti

Ortodonti

Periodontoloji

Protetik Diş Tedavisi

Restoratif Diş Tedavisi

Mezun olduktan sonra Uzman Diş Hekimi olmak isteyenler, ÖSYM tarafından yapılan "Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı"na (DUS) girerek seçtikleri uzmanlık alanında uzmanlık eğitimi alabilirler. 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Fakülte ne zaman kurulmuştur?

Diş Hekimliği Fakültemiz; Resmi Gazete'de 17 Kasım 2013 tarih ve 3879111 sayı ile yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur.

Kurucu Dekan olarak 02 Eylül 2014 tarihinde Prof. Dr. Metin ORHAN atanmıştır.

Eğitim dili nedir?

Fakültemizin eğitim dili %100 Türkçe’dir.

Birinci sınıfta haftada 2 saat yabancı dil dersi okutulmaktadır.

"Yabancı Dil Muafiyet Sınavı"nda başarılı olan öğrenciler, 1. sınıfta okutulan yabancı dil dersinden muaf olurlar.

Eğitim nerede verilecek?

Fakültemizin Eğitim ve Öğretim faaliyetleri Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin Etlik Yerleşkesi, 15 Temmuz Şehitler Binası'nda sürdürülecektir. (Bakınız Fotoğraf Galerisi)

Fakültemizde eğitim alan mezuniyet öncesi (lisans) ve mezuniyet sonrası (uzmanlık/doktora) öğrencilerinin uygulamalı eğitimleri ve fakültemiz tarafından verilen sağlık hizmetleri, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim Hastanesi'nde gerçekleştirilebilecektir. 

Kontenjanı kaç kişidir?

2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında 42 öğrenci ile (41 T:C uyruklu ve 1 Yatay geçiş - Kurum içi) eğitim faaliyetlerine başlamış, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında 66 öğrenci ile (52 T.C. Uyruklu + 1 KKTC Yerleştirme + 1 ÇAP (Çift anadal Programı + 7 YÖS (Yabancı) + 2 mavi kartlı + 1 Yatay geçiş - Kurum içi (AYBÜ öğrencileri arasından) yatay geçiş + 2 Yatay geçiş - Ek madde) olmak üzere toplam 66 yeni öğrencimizle eğitim faaliyetlerimiz devam etmekteri.

2018-2019 eğitim Öğretim Yılı kontenjanı 80 öğrenci olarak belirlenmiştir.

Ortak kullanım protokolü ( afiliasyon ) nedir ?

AYBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, ''Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'' ile ortak kullanım protokolü imzaladı. Fakültemizde eğitim alan mezuniyet öncesi (lisans) ve mezuniyet sonrası (uzmanlık/doktora) öğrencilerinin uygulamalı eğitimleri ve fakültemiz tarafından verilen sağlık hizmetleri, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tepebaşı Eğitim Hastanesi'nde gerçekleştirilebilecektir.

Akademik kadro kaç kişiden oluşmaktadır?

2018 yılı itibariyle 20 öğretim üyesi (3 Profesör, 4 Doçent ve 13 Doktor öğretim üyesi), 12 araştırma görevlisi ile eğitim verilecektir.

Kurum içi yatay geçiş ve kurum dışı yatay geçiş nedir, nasıl yapılır ?

Her Eğitim-Öğretim yılında belirli zaman, kontenjan ve kriterlerle tanınan öğrenci değişimleri yatay geçiş olarak adlandırılır. Daha ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Başvuru hakkına sahip kişilerin ünvanı ne anlama geliyor ?

T.C vatandaşı: T.C vatandaşı olan kimseler

Yabancı öğrenci: T.C vatandaşı olmayan, ülkemizde eğitim amaçlı bulunan yabancı uyruklu kişiler ( Başvuru ve diğer bilgiler için tıklayınız. )

KKTC  uyruklu: KKTC vatandaşı olan kimseler

Mavi kartlı: Türkiye Cumhuriyeti'nde doğduğu için T.C. vatandaşı olan ve sonradan T.C. vatandaşlığını reddedip farklı bir ülkenin vatandaşı olan kişilerdir. Bu karta sahip kişilerin Türkiye'deki hakları korunur.

Üniversitenin öğrenci yurdu var mı?

Üniversitemiz bünyesinde öğrenci yurdu bulunmamakla beraber, fakültemiz şehir merkezinde olduğundan bir çok kamu ve özel öğrenci yurduna yakın bir lokasyondadır.

AYBÜ 15 Temmuz Şehitler Binası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberler